witamina b7 biotyna w jedzeniu

Witamina B7 (biotyna, witamina H). Właściwości, objawy niedoboru, norma spożycia

tomekskorczewski.pl » Blog » Witamina B7 (biotyna, witamina H). Właściwości, objawy niedoboru, norma spożycia


Biotyna nazywana inaczej jako witamina H, wit. B7 należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. W organizmie człowieka oraz żywności występuje w postaci wolnej lub związanej z białkami. W większości magazynowana jest w wątrobie. Witamina B7 znajduje się w wielu produktach spożywczych. Ponadto syntetyzowana jest przez mikroflorę bakteryjną przewodu pokarmowego człowieka. U zdrowych osób o odpowiednio zbilansowanej diecie niedobory witaminy są mało prawdopodobne.

Straty witaminy B7 w trakcie procesów kulinarnych są niewielkie. Ulega ona zniszczeniu w obecności związków utleniających. Odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka, o czym dowiesz się poniżej.

Właściwości biotyny

właściwości biotyny i jej wpływ na skórę
  • ma wpływ na prawidłowy wzrost, rozwój organizmu i stan skóry
  • stanowi składnik wielu enzymów
  • uczestniczy w licznych reakcjach biochemicznych, enzymatycznych, w syntezie kwasów tłuszczowych i nukleinowych
  • bierze udział w metabolizmie leucyny, białek i węglowodanów oraz katabolizmie aminokwasów rozgałęzionych.

Niedobór biotyny

wypadanie włosów jako objaw niedoboru biotyny

Niedobory biotyny występują u osób z brakiem w organizmie enzymu biotynidazy. Ponadto na niedobór narażeni są ludzie z zaburzeniami trawienia i wchłaniania, chorzy na cukrzycę typu 2 borykający się z hiperglikemią, opornością tkanek na insulinę oraz pacjenci przez długi czas żywieni pozajelitowo. Niedobory obserwowane są również u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Objawy niedoboru biotyny:

  • u niemowląt: opóźnienie rozwoju, niskie ciśnienie tętnicze, problemy ze skórą i spojówkami, zanik nerwu wzrokowego
  • u pozostałych osób: nudności, wymioty, spadek apetytu, bóle mięśniowe, kwasica, niedociśnienie tętnicze, zapalenie spojówek, łuszczenie się skóry, problemy z koordynacją, łamliwość paznokci, wypadanie włosów, zaburzenia neurologiczne (np. depresja), podwyższony cholesterol, niedokrwistość, wysypka wokół: oczu, ust, nosa, krocza.

Nadmiar witaminy H

nadmiar witaminy H, skutki uboczne i objawy

Witamina H nawet przy dużych dawkach nie powoduje negatywnych skutków zdrowotnych. Toksyczność biotyny jest bardzo mała (nie stwierdzono szkodliwości jej nadmiaru). Objawy nadpodaży są słabo udokumentowane. Nadmierne spożycie może fałszować wyniki badań diagnostycznych, prowadząc do postawienia błędnej diagnozy, co w konsekwencji przekłada się na niewłaściwe leczenie.

Zapotrzebowanie na witaminę B7

dzienne zalecane zapotrzebowanie na witaminę b7

Zapotrzebowanie wzrasta, jeżeli w twojej diecie znajdują się surowe jaja. Zawierają one białko awidynę, które uniemożliwia wchłanianie wit. B7. W jajkach gotowanych ten problem nie występuje, ponieważ awidyna traci swoje właściwości wiązania biotyny. Norma spożycia wzrasta również u osób nadużywających alkohol, który utrudnia wchłanianie witaminy B7.

Zapotrzebowanie na witaminę B7 nie jest łatwe do ustalenia z różnych powodów: jej zmienna zawartość w produktach spożywczych, problemy z oszacowaniem poboru wraz z dietą, mało danych na temat jej spożycia, zawartości w żywności.

Norma spożycia wyrażona w μg biotyny/osobę/dobę.

  • niemowlęta: 4 – 6 μg
  • dzieci 1 – 9 lat: 8 – 20 μg
  • dziewczęta i chłopcy 10 – 18 lat: 25 μg
  • kobiety i mężczyźni: 30 μg
  • kobiety w ciąży: 30 μg
  • kobiety karmiące piersią: 35 μg.

Gdzie występuje witamina H?

witamina h występowanie w żywności

Witamina H powszechnie występuje w przyrodzie. Wytwarzana jest przez bakterie, glony, rośliny wyższe oraz niektóre grzyby. Dobre źródła witaminy: wątroba, drożdże, mięso, ryby, jaja, mąka sojowa, grzyby, orzechy ziemne, niektóre warzywa (np. kalafior) i sery. Pozostałe źródła: mleko, warzywa, zboża, czekolada, owoce.