W artykule omawiam: Jaki jest wpływ wody w procesie odchudzania? Czy pomaga schudnąć czy może jej wpływ jest nieistotny. Biorę pod lupę wodę, głównie w aspekcie odchudzania. Nie poruszam tutaj właściwości prozdrowotnych oraz jej negatywnego wpływu przy niekontrolowanym dostarczaniu. Ponadto wpis dotyczy osób o „standardowej” masie ciała i „średniej” aktywności fizycznej – czyli przeciętnego Kowalskiego.
Na pewno nie raz słyszeliście: Pij dużo wody a schudniesz? Czy rzeczywiście woda pomaga w odchudzaniu? Ile wobec tego powinniśmy jej wypić? Jak należy ją pić podczas odchudzania? W celu odpowiedzi na pytania przeanalizowałem różne dane, powszechnie występujące mity i fakty. Zapraszam do zapoznania się z odpowiedziami. Na początek krótki wstęp, a po nim rozwinięcie tematu. Miłej lektury.
Woda (H2O, tlenek wodoru) jest niezbędnym składnikiem do życia człowieka. O ile bez żywności jesteśmy w stanie przeżyć kilka tygodni, to w przypadku deficytu wody, śmierć może nastąpić zaledwie po kilku dniach. (Do zgonu dochodzi gdy jej ubytek wyniesie 20%). Woda stanowi około 60 – 70% masy ciała człowieka. Jej ilość waha się i zależy od płci, wieku, zawartości tkanki tłuszczowej. Im więcej tłuszczu, tym mniej wody. Największą procentową zawartość tlenku wodoru w ustroju mają dzieci i młodzież, z kolei mniejszą kobiety, osoby starsze i otyłe.
Rola wody w organizmie człowieka
- jest rozpuszczalnikiem wielu ważnych związków chemicznych,
- reguluje temperaturę ciała,
- uczestniczy w trawieniu,
- umożliwia transport składników odżywczych,
- usuwa uboczne produkty przemiany materii, oczyszcza organizm z toksyn,
- zapobiega zaparciom,
- stwarza warunki do zachodzenia różnych reakcji chemicznych w organizmie człowieka,
- umożliwia ruchliwość stawów.
Woda a odchudzanie
W trakcie kuracji odchudzającej może wystąpić znaczny spadek masy ciała spowodowany ubytkiem wody. Jest to wynikiem źle zaplanowanego procesu odchudzania, a sukces w postaci utraty kilogramów jest tylko pozorny. Nie powinno nam zależeć na samym spadku masy ciała tylko na utracie tkanki tłuszczowej. Warunkiem do tego koniecznym jest odpowiednie nawodnienie organizmu, albowiem wszystkie reakcje biochemiczne zachodzące w organizmie człowieka wymagają obecności wody. Odwodniony organizm z trudem spala tkankę tłuszczową. Samo picie H2O nie powoduje chudnięcia, natomiast jemu sprzyja.
Funkcje wody pomocne w odchudzaniu
- nie jest kaloryczna,
- zmniejsza łaknienie, tłumi uczucie głodu,
- przyspiesza/wpływa na procesy metaboliczne,
- tkanka tłuszczowa w jej obecności spala się szybciej,
- picie wody przed posiłkiem to mniej zjedzonych kalorii, wypełnia ona żołądek powodując zahamowanie apetytu. Czujemy się pełni, ale czy to ma sens? Odpowiedzcie sobie sami. W końcu rozcieńczamy soki trawienne w ten sposób utrudniając (w nieznaczny sposób, jeżeli nie popadniemy w skrajności) wchłanianie pożywienia – składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu (*soków trawiennych jest wystarczająco, wypicie tlenku wodoru w rozsądnych ilościach nie spowoduje tragicznych w skutkach konsekwencji). Naszym celem powinno być ZDROWE ODCHUDZANIE, miejcie to cały czas na uwadze,
- picie dużej ilości H2O nasila termogenezę, mogąc mieć realny wpływ na utratę tkanki tłuszczowej.
Picie wody z cytryną – wpływ na odchudzanie
Picie wody z cytryną jest korzystne ze względów zdrowotnych. Dodatkowo wykazano, że sok z cytryny może odgrywać rolę w procesie odchudzania. Ma wpływ na metabolizm. Oczywiście ten wpływ jest nieznaczny (powiedziałbym nawet bardzo, bardzo mały), więc traktuj to bardziej jako robienie czegoś dla zdrowia, a nie ślepo wierząc, że jest to magiczny środek na odchudzanie. Pijąc wodę z cytryną, po prostu wypierasz ze swojej diety soki czy inne słodzone napoje, które dostarczają kalorii. H2O z cytryną, bądź bez niej nawodni organizm i to jest najważniejsza korzyść. Nawodnionemu ustrojowi łatwiej pozbyć się niechcianych kilogramów.
Picie (zimnej) wody w celu redukcji masy ciała
Zimna woda przyspiesza metabolizm. Organizm wydatkuje więcej energii, żeby doprowadzić ciało do stałej temperatury. Będąc na redukcji powinno się pić więcej H2O, ponieważ ułatwia ona usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. W trakcie odchudzania tkanka tłuszczowa ulega degradacji, a to co się uwolniło musi ulec dalszym przemianom, a woda to ułatwia. Odchudzasz się? Pij więcej wody.
Picie przed posiłkiem
Jeżeli napijesz się wody około 30 minut przed posiłkiem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zjesz mniej w porównaniu do sytuacji jakbyś wody nie pił. Mniej dostarczonego jedzenia to mniej kalorii, a zatem picie wody przed posiłkiem może pomóc w odchudzaniu zmniejszając twoje łaknienie. Ile wody wypić? Jedna czy dwie szklanki wydają się ilością wystarczającą.
Konsekwencje niedoboru i nadmiaru wody
Niedobór:
- utrudnia odprowadzanie ciepła oraz transport kwasów tłuszczowych do miejsc ich spalania,
- zmniejsza zdolności wysiłkowe,
- bez odpowiedniej ilości wody obciążamy wątrobę i nerki, które uczestniczą w wydalaniu produktów przemian kwasów tłuszczowych,
- powoduje zaburzenia elektrolitowe, zmiany ciśnienia krwi.
Nadmiar:
- Nadmiar wody nie może być magazynowany, dlatego powinniśmy pić ją często w małych ilościach. Nadmiar powoduje obciążenie nerek, pracy serca, problemy ze snem spowodowane częstym korzystaniem z toalety.
Zapotrzebowanie
Na początku kilka słów o bilansie wodnym osoby dorosłej.
H2O Dostarczana do ustroju =
→ napoje 1500 cm3,
→ pożywienie 1000 cm3,
→ woda metaboliczna 300 cm3 (powstaje w wyniku przemian zachodzących w ustroju – podczas procesów spalania, najwięcej w trakcie utleniania tłuszczu, następnie węglowodanów i na końcu białka)
H2O Wydalana z ustroju =
→ mocz 1500 cm3,
→ pot (przez skórę) 600 cm3,
→ płuca (wydychane powietrze) 550 cm3,
→ kał 150 cm3.
Jak Państwo widzicie podaż wody w ciągu dnia wyniosła 2800 cm3, co jest równe ilości wody wydalonej. Podane wartości są średnimi i mogą odbiegać od waszego indywidualnego bilansu.
Zapotrzebowanie na wodę zależy od warunków klimatycznych, wieku, stanu zdrowia, masy ciała, składu diety, aktywności fizycznej. Przyjęto różne wzory do jego obliczania.
Niemowlęta:
1,5 ml wody na 1 kcal wydatkowanej energii
Osoby dorosłe, aktywne fizycznie:
1 ml wody na 1 kcal
Zdrowe osoby w starszym wieku:
30 – 35 ml na 1 kilogram masy ciała lub 1 – 1,5 ml na 1 kcal
Pozostałe osoby (o masie ciała nie przekraczającej 70 kg):
30 ml wody na kilogram m.c.
Podsumowując, przyjmuję się, że przeciętna osoba powinna spożyć od 2 do 3 litrów płynów w ciągu dnia, włącznie z wodą zawartą w pożywieniu (zupy, warzywa, owoce, desery itp.). Zaleca się picie wody niegazowanej, zawierającej w 1 litrze 5 – 10 mg sodu. Pić powinno się wtedy kiedy nie czujemy pragnienia, albowiem pragnienie to pierwszy znak odwodnienia organizmu.
Wnioski – Czy picie wody pomaga w odchudzaniu?
Zarówno nadmierna podaż wody, jak i niedostateczna wpływa ujemnie na organizm człowieka, prowadząc do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Woda stanowi tylko jeden mały element decydujący o powodzeniu kuracji odchudzających. Picie jej zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu oraz zalecanymi normami ułatwia utratę tkanki tłuszczowej poprzez m.in. wpływ na procesy metaboliczne, hamowanie uczucia głodu. Odpowiednio nawodniony organizm lepiej znosi wysiłek fizyczny, co jest bardzo istotne w celu zgubienia niechcianych kilogramów i osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Spożycie H2O należy dostosować do warunków atmosferycznych, wieku, płci, masy ciała, aktywności fizycznej, stanu zdrowia, składu diety i innych czynników.
Chcesz być zdrowy, młody, nie stroń nigdy od wody.
Andrzej Czesław Klimuszko