w jaki sposób wiek i płeć przekłada się na masę ciała

Czy wiek i płeć ma wpływ na masę ciała człowieka?

tomekskorczewski.pl » Blog » Czy wiek i płeć ma wpływ na masę ciała człowieka?


Liczne badania naukowe udowodniły, że wraz z wiekiem człowieka zmienia się skład ciała. Utrzymanie „wagi” na tym samym poziomie staje się trudniejsze, ponieważ ulega spowolnieniu podstawowa przemiana materii. Do 40 roku życia zawartość beztłuszczowej masy ciała jest na zbliżonym poziomie. Po przekroczeniu tego wieku zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn obserwuje się jej spadek, który jest większy u mężczyzn.

Z jednej strony zmniejsza się zawartość beztłuszczowej masy ciała, a z drugiej nasila się gromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Odkłada się ona głównie w okolicach brzucha (tłuszcz wewnątrzbrzuszny). Po przekroczeniu granicy 60 roku życia, masa mięśniowa zmniejsza się u mężczyzn mniej więcej o 19%, a ogólna masa ciała zwiększa się o 25%, natomiast u kobiet odpowiednio o 12% i 18%. Jeżeli chcielibyście poznać skład swojego ciała, to zachęcam do skorzystania z oferty analiza składu ciała Bydgoszcz. Więcej informacji odnośnie badanych parametrów i przebiegu analizy znajdziecie na linkowanej stronie.

Wraz z wiekiem kobiet rośnie częstość występowania otyłości brzusznej

otyłość brzuszna u kobiet

Jednym z największych problemów zdrowotnych w grupie kobiet w wieku 55 – 65 lat stanowi przyrost masy ciała, zwłaszcza wzrost tkanki tłuszczowej brzusznej. Otyłość brzuszna występuje znacznie częściej niż otyłość ogólna. Wiek ten charakteryzuje się dla płci żeńskiej występowaniem zmian hormonalnych (okres klimakteryczny), jednakże wyniki licznych badań dowodzą, że wzrost masy ciała jest głównie związany z wiekiem, a nie z samą menopauzą. W Polsce według szacunków po przejściu menopauzy wzrasta prawie dwukrotnie liczba otyłych kobiet, a ilość tkanki tłuszczowej trzewnej zwiększa się nawet o 50%.

Badania przeprowadzone w Ameryce wśród kobiet w wieku 25 – 44 lat wykazały wzrost masy ciała o 0,5 – 1 kg w skali roku. Amerykanki w porównaniu z innymi nacjami nie wypadają najlepiej. W okresie okołomenopauzalnym wykazują większą masę ciała w stosunku do Japonek i Chinek. Około 60% z nich ma BMI powyżej normy. Natomiast wśród Hiszpanek otyłość i nadwaga obejmuje 61% kobiet, u Brazylijek 75,7% po ukończeniu 40. roku życia.

Uważa się, że kobiety są bardziej narażone na rozwój otyłości

otyłość i nadmierna masa u kobiet

Choroba ta wiąże się z okresami karmienia, z pokwitaniem u dziewcząt, a także z porodami. Stwierdzono, że masa ciała u kobiet zwiększa się o ok. 12% po każdej przebytej ciąży. Otyłość u kobiet może być spowodowana innymi czynnikami takimi jak: mała aktywność fizyczna, niższy poziom wykształcenia, deficyt snu, zbyt duże porcje żywieniowe.

*wiek – podokresy:

  • starość wczesna (inaczej wiek podeszły) = 60-74 rż.
  • starość późna (inaczej wiek starczy) = 75-89 rż.
  • długowieczność (inaczej wiek sędziwy) ≥ 90 lat.
starość