siarka S w żywności

Siarka – występowanie i rola w organizmie

tomekskorczewski.pl » Blog » Siarka – występowanie i rola w organizmie


Siarka jest ostatnim charakteryzowanym przeze mnie makroelementem. Zapraszam do zapoznania się z najkrótszym artykułem, z serii 7 wpisów o makroelementach.

Siarka znajduje się w związkach organicznych, białku, sulfolipidach, mukopolisacharydach, w skórze, we włosach, chrząstkach, paznokciach. Ponadto zawierają ją witaminy (tiamina, biotyna), koenzym A, insulina, glutation, siarczany, kwas liponowy oraz hormony przysadki. Spełnia funkcje:

  • rola strukturalna
  • siarka uczestniczy w budowie białek
  • stabilizuje cząsteczki białka
  • bierze udział w detoksykacji
  • spełnia funkcje związków, w których się znajduje np. jest elementem budulcowym tkanki łącznej.

Niedobory i norma spożycia

norma spożycia na makroelement

Niedobór siarki może wystąpić w trakcie procesu odchudzania, przy niedostatecznym spożyciu białka. Niewykluczone, że jednym z objawów jest pogorszenia wyglądu włosów.

Nie ustalono dokładnej normy spożycia na makroelement. Przyjmuje się, że pokrycie zalecanej normy spożycia na białko, zaspokaja zapotrzebowanie na siarkę. Białko powinno być źródłem aminokwasów siarkowych (cystyna, cysteina, metionina).

Źródła siarki (S) w diecie

mięso źródłem siarki w diecie

Produkty zawierające dużo białka (aminokwasów siarkowych), mięso i jego przetwory, ryby, jaja, sery, orzechy i nasiona, rośliny strączkowe (np. soja, groch, fasola), artykuły zbożowe, płatki owsiane, zarodki pszenne, a także czosnek, cebula, brokuły.