Miej duże oczekiwania dotyczące własnej osoby, ale pamiętaj, że w oczekiwaniu kryje się napięcie. Nie miej zbyt sztywnych oczekiwań względem życia. Miej, twórz pozytywne i rozsądne oczekiwania. Żyj w zgodzie z nimi. Pozytywne oczekiwania znajdują odbicie w pozytywnej postawie. Oczekuj dla siebie tego, co najlepsze. Nie możesz osiągnąć więcej, niż samemu od siebie oczekujesz.
Oczekiwania mają duży wpływ na ludzi. Dawaj, rób więcej, niż ktoś oczekuje. Przekraczaj oczekiwania (dokonuj tego, co nieoczekiwane). Podejmuj działania przekraczające czyjeś przewidywania. Skupiaj się na tym, jak więcej dawać od siebie.
Nie oczekuj niczego od innych ludzi, nie czekaj na coś w zamian. W ten sposób pozbędziesz się rozczarowania, frustracji (frustracja jest funkcją naszych oczekiwań). Nie spełniaj bezmyślnie cudzych oczekiwań. Pamiętaj: niejasne oczekiwania prowadzą do nieporozumień. Komunikuj je w sposób zrozumiały.
Rozczarowanie
Rozczarowanie to dotknięcie prawdy. Przestrzeń powstająca między niespełnionym oczekiwaniem, a rzeczywistością.
Oczekiwanie w cytatach
- „Błogosławieni ci, którzy nie oczekują, bowiem nie będą rozczarowani”. – Jonathan Swift
- „Rozczarowanie to pustka, jaka powstaje między niespełnionym oczekiwaniem a rzeczywistością”. – Mark Twain
- „Nie ma zbyt wielu chętnych, by dokładać wszelkich starań i robić coś ponad”. – Wayne Dyer
- „Jeśli jesteś gotów robić więcej niż to, za co ci płacą, w końcu zaczną ci płacić, byś robił więcej niż robisz”. – z książki „Zasady Canfielda”
- „Nie musisz godzić się na to, by inni terroryzowali cię swoimi oczekiwaniami względem ciebie”. – Sue Patton Thoele.