dietetyk dziecięcy dla niemowląt i dzieci

Dietetyk dziecięcy dla niemowląt

tomekskorczewski.pl » Blog » Dietetyk dziecięcy dla niemowląt


Dietetyk dziecięcy dla niemowląt zajmuje się żywieniem dzieci w wieku niemowlęcym. Okres ten jest niezwykle ważny dla dziecka. W pierwszym roku życia ciało dziecka bardzo intensywnie się zmienia. Rozwijają się narządy wewnętrzne, przewód pokarmowy, system enzymatyczny oraz następuje przyrost masy ciała (dziecko 6 miesięczne podwaja urodzeniową masę ciała, a 12 miesięczne potraja – wspomniany przyrost m.c. może nastąpić wcześniej). Niewłaściwy sposób żywienia w pierwszym roku życia, może mieć katastrofalne konsekwencje w przyszłości.

Warto zadbać o właściwą dietę swoich pociech, aby nic takiego nie miało miejsca. Tutaj z pomocą przychodzi dietetyk niemowląt, który zatroszczy się o każdy aspekt żywieniowy. Pomoże w karmieniu naturalnym, sztucznym, w doborze: pokarmów uzupełniających, najwłaściwszych produktów oraz kolejności ich wprowadzania.

Dietetyk niemowlęcy wie, że przewód pokarmowy dziecka w pierwszych 12 miesiącach życia nie jest w pełni rozwinięty. Ponadto dziecko przedwcześnie urodzone może mieć problemy z ssaniem i połykaniem. Enzymy trawienie niemowląt w porównaniu z osobą dorosłą wydzielają się w mniejszej ilości oraz wykazują słabszą aktywność. Niedojrzałość przewodu pokarmowego niemowląt może objawiać się np. w postaci zaparć, kolek jelitowych. Opracowując indywidualne zalecenia, dietetyk dziecięcy dla niemowląt zdaje sobie z tego wszystkiego sprawę. Jego wsparcie zapewnia właściwe zdrowie i rozwój dziecka.

Dziecko u dietetyka – zasady żywienia niemowląt

żywione dziecko u dietetyka

Trochę o karmieniu piersią…

Mleko kobiece jest najwłaściwszym pokarmem dla niemowlęcia, przez pierwsze miesiące życia zaspakaja w pełni jego potrzeby, wpływa pozytywnie na stan zdrowia, zapobiegając wielu chorobom. Karmienie piersią niesie ze sobą wiele korzyści, także dla zdrowia matek oraz ma wpływ na rozwój otyłości u dziecka. Więcej dowiesz się tutaj https://tomekskorczewski.pl/karmienie-piersia-chron-swoje-dziecko-przed-nadwaga-i-otyloscia/

Warto wiedzieć, że istnieją przeciwwskazania do karmienia piersią wynikające ze strony dziecka (np. galaktozemia, wrodzony niedobór laktazy, wady serca, rozszczep podniebienia), jak i strony matki (nieleczona gruźlica, zażywanie niektórych leków) oraz, że nie ma przeciwwskazań do karmienia dziecka do 2 roku życia lub nawet i dłużej.

Jeżeli niemowlę nie jest karmione mlekiem matki, to wówczas zachodzi konieczność podania produktów zastępczych, którymi są: mleko początkowe i mleko następne. Skład produktów zastępujących mleko kobiece powinien być jak najbardziej zbliżony do pokarmu kobiety.

Żywienie dzieci – zasady

  • po urodzeniu dziecka zaleca się podanie witaminy K oraz witaminy D. Suplementacje witaminą D zaleca się kontynuować niezależnie od sposobu karmienia dziecka (karmienie naturalne/sztuczne)
  • dzieci urodzone przedwcześnie oraz z małą masą urodzeniową powinny zasięgnąć porady specjalistów. Niewątpliwie dietetyk niemowląt będzie jedną z tych osób
  • przez pierwsze 4 – 6 miesięcy zaleca się wyłączne karmienie piersią (na żądanie, według potrzeb)
  • do około 6 miesiąca nie powinno podawać się innych płynów niż mleko matki
  • niemowlęta karmione wyłącznie piersią nie wymagają dopajania
  • jeżeli jest taka konieczność dziecku można podać witaminy, leki
  • w przypadku niektórych niemowląt wymagane jest wcześniejsze (przed 6 miesiącem) wprowadzenie pokarmów uzupełniających
  • Mleko krowie ze względu na różnice w składzie chemicznym w porównaniu z mlekiem matki przed ukończeniem 12 miesiąca życia nie powinno stanowić głównego napoju dziecka (przed ukończeniem przez dziecko 12 miesiąca życia nie powinno ono przyjmować w nadmiernych ilościach mleka krowiego, owczego, koziego). Akceptowana jest tylko mała podaż mleka krowiego. Wcześniej można wprowadzać przetwory mleczne np. jogurty, sery twarogowe.
  • unikaj soli kuchennej oraz cukru (nie słodź wody i herbaty, nie dodawaj cukru do potraw) – posiłki dla niemowląt nie powinny zawierać soli i cukru
  • ogranicz spożywanie przez niemowlę soków owocowych na rzecz owoców (odpowiednio do wieku rozdrobnionych)
  • nie wprowadzaj miodu do diety dziecka przed ukończeniem 12 miesiąca życia
  • dziecko może spożywać 2 małe jaja w tygodniu
  • ze względu na ryzyko zakażenia Salmonellą dziecku nie powinno podawać się surowych jaj
  • 2 razy w tygodniu możesz zastąpić posiłek mięsny rybą
  • nie zaleca się podawania podrobów przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia
  • niemowlę nie powinno spożywać ryb drapieżnych np. makreli królewskiej
  • nie ograniczaj dziecku tłuszczu w diecie
  • około 6 miesiąca życia należy dziecko uczyć picia z kubka
  • gdy dziecko ukończy 1 rok życia nie powinno już korzystać z butelki ze smoczkiem
  • nie wydłużaj czasu pojedynczego karmienia niemowlęcia, zazwyczaj dziecko kończy konsumpcje do 20 minut.

Dietetyk niemowlęcy o pokarmach uzupełniających

dietetyk niemowlęcy i pokarm uzupełniający

Pokarmy uzupełniające nie powinny ograniczać karmienia naturalnego. Pokarmy uzupełniające wprowadza się wtedy, kiedy mleko matki przestaje w 100% pokrywać potrzeby dziecka, a ono same wykazuje dojrzałość neurofizjologiczną.

Wraz ze wzrostem dziecka rośnie zapotrzebowanie na składniki odżywcze i około 6 miesiąca życia mleko matki nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na wszystkie niezbędne substancje (ponadto kończą się ustrojowe zapasy żelaza). Pokarmy uzupełniające zaleca się wprowadzać stopniowo w małych ilościach (kilka łyżeczek). Nie należy wprowadzać kilku rodzajów pożywienia jednocześnie. Daj dziecku nowy pokarm, a następnie obserwuj jego reakcje. Odstęp między nowymi posiłkami powinien wynosić około 3 – 7 dni. Zacznij rozszerzać dietę niemowlęcia o takie produkty jak np.: kaszki ryżowe, zbożowe, marchew, jabłka, gruszki, banany.

Kiedy należy wprowadzać pokarmy uzupełniające?

Na ten temat trwają dyskusje, jednakże wiek dziecka mieści się zazwyczaj w przedziale: ukończony 17 tydzień życia – przed ukończeniem 26 tygodnia (czyli początek 5. – początek 7. miesiąca życia).

Prawdopodobnie opóźnione wprowadzanie produktów spożywczych może zwiększać ryzyko wystąpienia reakcji alergizujących. Nie należy się bać żywności, produktów o właściwościach potencjalnie alergizujących (np. gluten, jaja, mleko krowie, kozie, owcze, mięso, ryby), albowiem unikanie ich wprowadzania nie powinno przynieść korzyści zdrowotnych oraz nie zmniejsza ryzyka wystąpienia alergii. Jeżeli masz obawy, to dietetyk niemowlęcy po specjalistycznej konsultacji pomoże ci rozwiać wątpliwości.

W jakiej kolejności wprowadzać nowe produkty?

Na po pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Takiej kolejności jednoznacznie nie ustalono, jednakże warto zapoznać się z poniższymi zaleceniami. To czym dziecko będzie karmione w początkowym etapie życia wpłynie na jego preferencje żywieniowe. Wybieraj mądrze.

  • warzywa przed owocami
  • owoce po około 2 tygodniach po wprowadzeniu warzyw, jednocześnie nie zaprzestając ich podawania. Chodzi o to, że smak warzyw jest trudniej akceptowalny przez dziecko, aniżeli słodki smak owoców. Zmieniając kolejność może wystąpić problem z akceptacją warzyw.
  • pokarmy stałe należy wprowadzać stopniowo w miarę rozwijania się umiejętności gryzienia i żucia dziecka (około 6 – 7 miesiąca życia niemowlęcia)
  • opóźniaj, ograniczaj wprowadzanie do jadłospisu pokarmów wysokokalorycznych o małej wartości odżywczej
  • należy posiłkami bezmlecznymi zastępować mleko, aby w wieku około 12 miesiąca życia ich ilość oscylowała wokół 2 – 3 posiłków mlecznych.

Jak często karmić dziecko?

niemowlę, małe dziecko

Jeżeli jest kontynuowane karmienie piersią, to w 6 – 8 miesiącu życia według WHO należy podawać dziecku 2, 3 posiłki uzupełniające. W wieku 9 – 24 miesiące życia posiłków uzupełniających powinno być 3 – 4 oraz dodatkowo należy wprowadzić 1, 2 przekąski. Niemowlęta żywione sztucznie powinny spożywać 4 – 5 posiłków oraz w zależności od apetytu 1 – 2 zdrowe przekąski.

W momencie skończenia przez dziecko 12 miesiąca życia karmienie piersią może być kontynuowane z jednoczesnym uzupełnianiem diety w różne artykuły spożywcze. Pamiętaj, aby nie zmuszać dziecka do jedzenia. Przekarmianie nie jest niczym dobrym. Dziecko powinno samo nauczyć się samoregulacji w przyjmowaniu jedzenia. Obserwuj swoje niemowlę i naucz się rozpoznawać kiedy jest głodne i syte.

Oznaki świadczące o głodzie i sytości u dziecka

  • głód: otwieranie ust, płacz, gaworzenie, uśmiechanie się, wzmożona aktywność ruchowa na widok pokarmu, podążanie głową za jedzeniem, wskazywanie na pokarm
  • sytość: wolniejsze jedzenie, zasypianie w trakcie przyjmowania pokarmu, grymaszenie, wypluwanie jedzenia, odmawianie przyjmowania pokarmu, zamykanie ust.