karmienie piersią chroni dziecko przed nadwagą i otyłością

Karmienie piersią – chroń swoje dziecko przed nadwagą i otyłością

tomekskorczewski.pl » Blog » Karmienie piersią – chroń swoje dziecko przed nadwagą i otyłością


Według naukowców im dłuższy czas karmienia piersią, tym mniejsze ryzyko wystąpienia u dziecka nadwagi lub otyłości w okresie młodzieńczym oraz w wieku dorosłym. Wyniki badań odnosiły się do karmienia dziecka w pierwszym roku życia. Dlaczego karmienie piersią ma ochronny wpływ na powstawanie nadwagi i otyłości?

Jedna z hipotez zakłada, że jest to spowodowane odmiennym składem chemicznym mleka matki, w porównaniu do mieszanek dla niemowląt. Niemowlęta karmione mlekiem początkowym sztucznie modyfikowanym spożywały więcej białka, niż niemowlęta karmione mlekiem matki.

kobieta karmiąca dziecko

Zaobserwowano, że im więcej białka w diecie niemowląt tym organizm wydziela więcej:

  • hormonu wzrostu (GH – Growth Hormone),
  • insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1 – Insulin-like Growth Factor 1),
  • insuliny.

Zwiększone wydzielanie GH, IGF-1 oraz insuliny w konsekwencji prowadzi do namnażania i rozwoju komórek tłuszczowych (adipocytów). Dodatkowo, niekorzystne z punktu widzenia rozwoju otyłości w późniejszych okresach życia jest przekarmianie niemowląt z jednoczesną podażą zbyt dużej ilości białka.

Karmienie piersią a nadwaga i otyłość – podsumowanie

korzyści karmienia piersią dla dziecka i matki

Karmienie piersią wywiera korzystny wpływ na zdrowie dziecka. Zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym otyłości i nadwagi (nadmiernej masie ciała).

*** Dodatekkorzyści dla matki i dziecka.

Karmienie piersią niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla dziecka, jak i matki. Zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób. U dziecka: np. alergii, chorób tarczycy, celiakii, cukrzycy, wspomnianej otyłości, reumatoidalnemu zapaleniu stawów, astmy, bakteryjnemu zapaleniu opon mózgowo – rdzeniowych oraz wielu innym.

Z kolei matka karmiąc piersią szybciej osiąga masę ciała jaką miała przed ciążą. Organizm kobiety zużywa dużo energii na produkcje mleka, która pobierana jest m.in. ze zgromadzonej tkanki tłuszczowej. W ten sposób odchudzanie staje się łatwiejsze. Nie ukrywajmy dla kobiety, to jak wygląda jest bardzo istotne i czym szybciej osiągnie swoją wymarzoną masę ciała, tym lepiej będzie się czuła.

więź między matką i dzieckiem

Ponadto karmienie piersią tworzy więź między matką a dzieckiem. Jest korzystne pod względem finansowym. Jest wygodne ponieważ nie trzeba przygotowywać sztucznego pokarmu oraz używać sprzętu do jego podawania. Zmniejsza ryzyko wystąpienia: krwotoku poporodowego, raka jajnika i sutka. Wpływa na prawidłowe kurczenie się macicy zachodzące po urodzeniu dziecka.