fałszywe założenia przyczyniają się do cierpienia

Fałszywe założenia prowadzą do cierpienia

tomekskorczewski.pl » Blog » Fałszywe założenia prowadzą do cierpienia


Fałszywe założenia prowadzą do cierpienia. Zakładamy, że ktoś zrobi coś po naszej myśli, a jak zrobi inaczej to czujemy się zranieni. Przykład założeń: Ktoś coś zrobił, a ty teraz piszesz historię w swojej głowie na podstawie tego zdarzenia. Będąc w związku zakładamy, że druga osoba domyśli się, co ma zrobić, jak się zachować. Nie mówimy jej tego, co oczekujemy, żeby zrobiła. Zakładamy, że zna nas na tyle, że się domyśli. Zakładamy, że inni będą myśleć i czuć, tak jak my.

Kwestionuj wszystkie założenia

nie bądź dogmatyczny i kwestionuj wszystkie założenia

Nie snuj założeń, poznaj fakty. Nie zakładaj niczego z góry. Im mniej założeń, tym więcej siły. Nie zakładając unikniesz: nieporozumień, konfliktów wewnętrznych oraz w związkach. Będziesz lepiej się komunikował, w sposób pełen uczciwości i jasności oraz unikniesz negatywnych ładunków emocjonalnych. *Zawsze realizuj, to co sobie założyłeś.

Nie pisz historii, nie dopowiadaj. Nie teoretyzuj przed poznaniem faktów. Nie rób założeń, że ludzie wiedzą, czego ty chcesz. Nie zakładaj, że ludzie widzą rzeczywistość, tak samo jak ty. Nie zakładaj, że ludzie myślą, czują, osądzają, tak jak ty. Bądź wolny od dogmatów, nie bądź ich sługą. Nie bądź dogmatyczny w stosunku do swoich założeń.

Interpretacja, perspektywa

wszystko jest zależne od twojej interpretacji zdarzeń i perspektywy

Wszystko jest kwestią/zależy od interpretacji. To ty nadajesz wszystkiemu znaczenie. Nic nie jest tym, czym się wydaje, to ty nadajesz etykiety. Wszystko zależy od perspektywy. Perspektywa jest zależna od skupienia. Patrzymy przez pryzmat tego, czego szukamy. Uwolnij się od przywiązania od swojej interpretacji zdarzeń.

Wykaż bezstronność, neutralność nawet w nieprzyjemnych życiowych sytuacjach (zmniejsza ona cierpienie a zwiększa radość). Nie zamykaj się w określonych ramach. Wychodź poza schematy. Ograniczenia istnieją wewnątrz ciebie.

nałożone ramy i schematy prowadzą do ograniczeń
  • „Żadna rzecz w życiu nie ma jakiegokolwiek innego znaczenia poza tym, które ty jej nadajesz”. – Anthony Robbins
  • „Zakładaj, że twój rozmówca może wiedzieć coś, czego ty nie wiesz”. – Jordan B. Peterson
  • „Okoliczności nie decydują za człowieka; jedynie odkrywają go przed nim samym”. – Epiktetos
  • „Dogmaty to zbiorowe, umysłowe więzienia”. – Eckhart Tolle.