co to jest i czym są przekonania

Przekonania – czym są i jak powstają?

tomekskorczewski.pl » Blog » Przekonania – czym są i jak powstają?


Przekonania to poczucie pewności na temat rzeczy lub zjawiska (danej sytuacji). To tylko interpretacje (o wszystkim decyduje nasza interpretacja wydarzeń). Przekonania to klucz do szczęścia i nieszczęścia. Mogą cię stworzyć lub zniszczyć. Spowodować, że w jednej chwili możesz czuć się zdrowy, a zaraz po tym chory. Wspólne przekonania upraszczają świat.

To jak widzimy świat ma wpływ na nasze myśli i czyny. Twoje zachowanie i postawa wynika z twoich przekonań, paradygmatów. Twoje przekonania stają się rzeczywistością. Najlepiej, aby dawały ci siłę, podnosiły na duchu, a nie obezwładniały. Powinny pomagać ci w realizacji twoich celów.

Jak powstają przekonania?

jak się tworzą i powstają przekonania

Przekonania nabywamy w momencie narodzin. Na początku życia są nam narzucane przez społeczeństwo. Uczymy się zachowań społecznych i norm, co jest dobre, a co złe, co słuszne, a co nie dopuszczalne, co jest brzydkie, a co piękne. Uczymy się języka, występujących w nim słów, gdzie słowa stanowią umowę, zgodę, że akurat tym słowem będziemy nazywać tą rzecz, dane zjawisko.

Rodząc się nie mamy dużego wyboru. Rodzimy się i przyjmujemy daną kulturę, język, wartości, religię. Nie mieliśmy nawet wyboru, co do swojego imienia. Stajamy się kopią wierzeń religijnych, wartości społeczeństwa, otaczających nas ludzi, mamy, taty, ogólnie społeczeństwa. W życiu dorosłych funkcjonujemy na podstawie tych wzorców, nie zastanawiając się czy są one zgodne z nami samymi.

Zmiana przekonań

zmiana przekonań i światopoglądu zaczyna się od ich sobie uświadomienia

Przekonania mogą wpływać na nas pozytywnie, bądź negatywnie. Naszą rolą jest pozbycie się tych destrukcyjny i umacnianie, wdrażanie tych konstruktywnych. Żeby być szczęśliwymi powinniśmy pozbyć się ograniczających przekonań i żyć po swojemu. Dobra wiadomość to taka, że twoje poglądy podlegają twojej kontroli, istnieją tylko w twoim umyśle.

Uświadom sobie swoje przekonania (możesz je zapisać), poddaj je weryfikacji. Pozbądź się ograniczających przekonań. Zidentyfikuj ograniczające cię przekonanie, zastanów się w jaki sposób cię ogranicza. Określ w jaki sposób chciałbyś je zmienić (zmień ograniczający cię światopogląd), a następnie stwórz przekonanie przeciwne. Chcąc zmienić przekonania skojarz je z czymś nieprzyjemnym, z wielkim cierpieniem. Nowe doświadczenia mogą zmienić przekonania (kwestionowanie ich, wątp w ich słuszność).

Cytaty o przekonaniach, światopoglądzie

cytaty o przekonaniach oraz światopoglądzie i zapatrywaniu na świat
  • „Przekonania prowadzą nas do podejmowania decyzji, o tym co jest wartościowe dla nas jako ludzi”. – Jim Rohn
  • „Przekonanie kreuje rzeczywistość”. – William James
  • „Nasze życie KSZTAŁTUJĄ nie wydarzenia, ale nasze WŁASNE PRZEKONANIA na temat znaczenia tych wydarzeń”. – Anthony Robbins
  • „Przekonanie, które może się dla mnie zamienić w prawdę… to takie, które pozwala mi najlepiej wykorzystać moją siłę i jest dla mnie najlepszym środkiem, by zaprząc do działania moje zalety”. – Andre Gide
  • „Za wszystkim, co myślimy, kryje się wszystko, w co wierzymy, jakby ostateczna zasłona naszej duszy”. – Antonio Machado
  • „Każde znaczenie tworzy się samo”. – Virginia Satir
  • „Twoja podświadomość nie wdaje się z tobą w dyskusje. Akceptuje to, co oznajmia świadomość. Jeśli powiesz: „Nie stać mnie na to”, twoja podświadomość weźmie się do pracy, by uczynić to twierdzenie prawdą. Wybierz lepszą myśl. Oznajmij: „Kupuję to. Mój umysł się na to zgadza”. – Joseph Murphy.