Wszystko w twoim życiu, zależy od pytań. Od tych, które sobie zadajesz oraz od tych, których nie zadajesz. Twoje życie odzwierciedla jakość twoich pytań. Właściwie zadawane pytania mogą je odmienić. Chcąc zmienić swoje życie, zadawaj sobie lepsze pytania. Zadając sobie lepsze pytania, uzyskasz lepsze odpowiedzi, a te przełożą się na lepsze życie. Dobra jakość życia = lepsze pytania.
Właściwe pytania tworzą właściwe życie. To one wpływają na to, na czym się koncentrujesz i myślisz, jak postępujesz. Pytania warunkują myśli. Samo myślenie sprowadza się do procesu zadawania pytań, w celu uzyskania odpowiedzi. Najtrudniejsze pytania mogą pokazać właściwą drogę życia. Pytania są skuteczną metodą uzyskiwania wiedzy. Proces nauczania polega na zadawaniu pytań.
Myśl pytaniami. Zadawaj pytania (otwarte), dzięki czemu unikniesz jakichkolwiek założeń. Zadawanie pytań pomaga w zrozumieniu. Podziel swoje życie na różne obszary (koło życia, 7 beczek, 5 kół olimpijskich) i do każdego zadawaj sobie pytania.
Zadawanie pytań innym osobom
Nie bój się pytać. Zadając je innym kontrolujesz rozmowę. Zadając więcej pytań masz więcej kontroli. Zadawaj je, by mieć pewność, że wszystko dobrze zrozumiałeś. Zadając pytania unikasz sporów, mniej mówisz, dowiadujesz się dużo o swoim rozmówcy, precyzujesz jego myśli, twój rozmówca czuje się ważny.
Dawaj ludziom prezenty w postaci pytań. Pytaj ludzi czego chcą, a potem im to daj. Jak ludzie nie pytają, to nie udzielaj na siłę odpowiedzi (pomocy).
Pytania do siebie samego
Zwracaj uwagę na pytania, które nieustannie sobie zadajesz. Zadając je właściwie, możesz kontrolować swoje myśli. Zadawaj sobie strategiczne i konstruktywne pytania. Kluczowe pytania, które powinniśmy sobie zadawać wynikają z nas samych. Zadawaj pytania, które będą miały na ciebie pozytywny wpływ. Nie zadawaj sobie ograniczających pytań. Pytaj o dobre strony sytuacji. Poniżej podaję zestaw pytań do samego siebie.
- Kim jestem?
- Czego brakuję mi w życiu?
- Kim chcę być? Co chcę osiągnąć i ile jestem gotów za to wycierpieć?
- Czy to co robię przybliża mnie do celu, czy od niego oddala?
- Czy to, co robię teraz, chciałbym robić do końca życia?
- Co bym zrobił, gdybym dysponował nieograniczonymi zasobami?
- Co bym zrobił, gdybym wiedział, że wszystko na pewno mi się uda?
- Moje życie skończy się za 24 godziny. Co wtedy robię?
Dlaczego?
Zadawaj sobie pytanie: Po co? i Dlaczego? Znajdź swoje silne „dlaczego”, swoją motywacje do działania. Określ swoje „dlaczego”. Znajdź powody dlaczego coś robisz. Jeżeli będziesz wiedział, to żadna przeszkoda cię nie zatrzyma. Prawdziwe „dlaczego” może być ujawnione przez porażki, przegrane, sukcesy, wygrane. Jeżeli będziesz miał silne „dlaczego” i wiedział „co”, to znajdziesz odpowiedź na zapytanie „jak”.
Korzyści zadawania pytań
Korzyścią zadawania pytań jest zmiana koncentracji, czyli możesz decydować, aby skupiać się na przyjemnych aspektach swojego życia. Kierują one twoją koncentracją i działaniem. Wpływają na twoje przekonania, zwiększają możliwości. Rozwiązują problemy.
Odpowiedzi
Ten kto uznaje, że zna na wszystkie odpowiedzi, przestaje pytać i jednocześnie przestaje się uczyć, rozwijać. Odpowiedzi szukaj w sobie. Odpowiedzi zależą od pytań.
Pytanie i odpowiedź – cytaty
- „Kto zadaje pytania, nie może uniknąć odpowiedzi”. – przysłowie kameruńskie
- „Jeśli mamy „dlaczego” swojego życia, to godzimy się z niemal każdym „jak””. – Friedrich Nietzsche
- „Niektórzy ludzie postrzegają rzeczy w ich naturalnym stanie i zadają sobie pytanie: dlaczego? Ja marzę o rzeczach, których nigdy nie było, i mówię sobie: dlaczego nie?” – George Bernard Shaw
- „Osoby które wiedzą „co” i „jak” będą zawsze pracowały dla tych, którzy wiedzą „dlaczego”.
- „Zawsze piękniejszą odpowiedź dostanie, kto zada piękniejsze pytanie”. – E. E. Cummings
- „Człowiek ma z reguły dwa powody każdego poczynania: jeden dobrze brzmi, drugi jest prawdziwy”. – J. Pierpont Morgan senior
- „Ważne jest, by nigdy nie przestawać pytać. Ciekawość nie istnieje bez przyczyny. Kontemplując tajemnice wieczności, życia i cudownej struktury rzeczywistości, nie można uniknąć lęku. Wystarczy więc, jeśli spróbujemy zrozumieć chodź trochę tej tajemnicy każdego dnia. Nigdy nie trać swej ciekawości”. – Albert Einstein
- „Kto nie potrafi pytać, nie potrafi żyć”. – przysłowie.