życie po swojemu na własnych zasadach

Życie na własnych zasadach (wartości, reguły). Jak żyć?

tomekskorczewski.pl » Blog » Życie na własnych zasadach (wartości, reguły). Jak żyć?


Zasady to ramy i drogowskazy. Mogą pomóc nadać życiu sens. Wartości wpływają na kierunek twojego życia. Reguły mogą służyć jako twój osobisty kompas moralny. Bez zasad możesz stać się niewolnikiem własnych żądz. Nieznajomość swoich wartości może prowadzić do cierpienia.

Nie stosuj w swoim życiu zbyt wiele zasad, reguł, ponieważ ich nadmiar prowadzi do frustracji. Ponadto za dużo reguł powoduje stres i jest duża szansa, że nie będziesz w stanie ich wszystkich przestrzegać. Twoje wartości powinny być możliwe do spełnienia.

Dzięki właściwym zasadom, które nas nie ograniczają możemy żyć pełnią życia, cieszyć się wolnością. Wartości możesz zmieniać. Nie jest powiedziane, że będziesz wyznawał te same zasady przez całe życie.

*** W dzisiejszym artykule używam zamiennie słowa: zasady, wartości, reguły, normy. Miej na uwadze, że nie muszą one oznaczać tego samego. W zamieszczonych poniżej cytatach, zobaczysz jakie są różnice.

Wyznaczaj wartości

wyznaczanie i ustalanie hierarchii swoich wartości

Wyznaczaj (sprecyzuj) swoje wartości. Ustal ich hierarchię. Mniej świadomość, co jest dla ciebie ważne. Świadomość swoich reguł powoduje, że wiesz dlaczego coś robisz. Jeżeli znasz swoje wartości, to rozumiesz swoje zachowanie. Stwórz osobisty zbiór zasad, kodeks honorowy. Zrób go na papierze i umieść w widocznym miejscu. Swój kodeks postępowania pokaż osobom, które są dla ciebie ważne.

Żyj w zgodzie ze swoimi wartościami, przekonaniami, a nie pod dyktando innych ludzi. Żyj zgodnie z nimi, dzięki czemu będziesz żył w harmonii, spójności oraz osiągniesz satysfakcje z życia. Życie zgodne ze swoimi wartościami zapewnia spokój wewnętrzny, daje siłę.

Życie na własnych zasadach

życie zgodne ze swoimi wartościami i na własnych zasadach

Żyj na własnych zasadach, zgodnie ze swoimi wartościami. Bez względu na okoliczności, bądź im wierny. Nie bądź skrępowany przez normy społeczne. Nie podporządkowuj się do cudzych norm. Nie opieraj się na wartościach innych osób, tylko przygotuj własne.

Bądź dla siebie największą wartością. Zwiększaj swoją wartość. O twojej wartości decyduje to kim jesteś, a nie to, co posiadasz. Nie szukaj potwierdzenia własnej wartości w rzeczach materialnych. Pamiętaj, że jesteś czymś większym, niż twoje wartości.

Dąż do tego, co wartościowe, a nie do tego, co tylko wygodne. Dochowuj wierności temu, co uważasz za słuszne. Twoje cele powinny być zgodne z twoimi wartościami. Odnajduj i komunikuj swoją wartość. Dawaj ludziom i światu wartość. Dostrzegaj wartość w nieoczekiwanych miejscach.

Komunikuj swoje zasady

komunikuj swoje zasady oraz poznawaj reguły innych ludzi

Poznawaj reguły innych ludzi i daj poznać swoje reguły innym. Komunikuj swoje zasady. W ten sposób nie będziesz się denerwował, że ktoś postępuje inaczej, niż ty oczekujesz. Kłótnie powstają w wyniku różnicy reguł.

Różnie o wartościach

różne zdania o wartościach życiowych
 • korzystaj z rad, które są zgodne z tobą, z twoim systemem wartości
 • wysoka cena jaką płacisz za osiągnięcie czegoś, nadaje temu wartość
 • brak – najlepiej uczy o znaczeniu i wartości
 • wymyśl coś nowego, a osiągniesz wzrost wartości, który jest teoretycznie nieskończony, pod warunkiem, że to nowe będzie czymś istotnym np. lek dzięki któremu nie będziesz potrzebował snu
 • zachowuj poczucie wartości niezależnie od okoliczności zewnętrznych
 • zmieniając swoje wartości zmieniasz swoje życie.

Przykładowe zasady (metody)

przykładowe zasady i metody np. 3 minut
 • 3 minut – kiedy nie masz ochoty zajmować się jakimś zadaniem, to przeznacz na nie tylko 3 minuty
 • 3 sekund – masz 3 sekundy na wykonanie kroku od momentu, kiedy o czymś pomyślałeś
 • domu – każda rzecz powinna mieć swój dom, powinna być przypisana do konkretnego miejsca
 • sparzenia – nie zaczynaj zadań po kilka razy, nie zabieraj się za coś czego nie możesz zrobić za pierwszym podejściem
 • Metoda zzz – zaakceptuj to, co czujesz, znajdź swoją intencje/cel, zrób, co trzeba (o tej metodzie dowiedziałem się od Rafała Mazura).

Jak żyć? Zasady, wartości, reguły

jak żyć na swoich warunkach, regułach
 • „Kiedy twoje wartości są dla ciebie jasne podejmowanie decyzji staję się łatwiejsze”. – Walt Disney
 • „Zasady są prawami naturalnymi, które są względem nas zewnętrzne i całkowicie nadrzędne wobec konsekwencji naszego działania. Wartości są wewnętrzne i subiektywne; odzwierciedlają to, w czym czujemy się najsilniejsi”. – z książki „7 nawyków skutecznego działania”
 • „Jeśli chcesz wytworzyć trwałą wartość i zachować jej część dla siebie, nie buduj biznesu wytwarzającego produkty nierozróżnialne od innych”. – Peter Thiel
 • „To, co przychodzi nam zbyt łatwo, nisko cenimy. Tylko wysoka cena nadaje rzeczom wartość. Niebiosa wiedzą, jaką zapłatę wziąć za swoje dobra”. – Thomas Paine
 • „Zasady nie są wartościami. Wspólne wartości może mieć także banda złodziei, a przecież łamią oni fundamentalne zasady…”. – z książki „7 nawyków skutecznego działania”
 • „Za każdym razem, kiedy rodzi się nowa wartość, istnienie nabiera nowego znaczenia. Ilekroć jakaś wartość umiera, wraz z nią odchodzi część tego znaczenia”. – Joseph Wood Krutch
 • „Postępuj tylko według takich zasad, jakie chciałbyś uczynić prawem powszechnym”. – Immanuel Kant
 • „Podążaj za tym, co wartościowe (a nie za tym, co wygodne)”. – Jordan B. Peterson
 • „Każdy głupiec potrafi stworzyć regułę – i każdy głupiec będzie się przeciwko temu opierał”. – Henry David Thoreau
 • „Zmieniaj własne credo we własne czyny”. – Ralph Waldo Emerson.