bierz odpowiedzialność za siebie i życie oraz nie bądź ofiarą losu

Bierz odpowiedzialność. Nie bądź ofiarą! Władza, wpływ, kontrola

tomekskorczewski.pl » Blog » Bierz odpowiedzialność. Nie bądź ofiarą! Władza, wpływ, kontrola


Nie bądź ofiarą życia. Sprawuj nad nim władzę. Nie oddawaj kontroli swojego życia przypadkowi. Bądź panem swojego losu. Nie pozwól, żeby siły zewnętrzne decydowały o twoim życiu, żeby inni ludzie decydowali za ciebie. Ponoś odpowiedzialność za wybory, których dokonujesz. Stań się panem własnego przeznaczenia.

Nie patrz na siebie, jak na ofiarę uwikłaną w różne okoliczności. Nie traktuj siebie jako ofiarę losu. Nie padaj ofiarą czynników z zewnątrz. Sam jesteś architektem swojego przeznaczenia. Oddając panowanie możesz stracić spokój ducha. Odpowiedzialność wpłynie na twoje poczucie szczęścia, optymizm i pozytywne uczucia.

Władza jest formą kontroli. Miej władzę nad samym sobą. Nie trać nad sobą panowania. Niepanowanie nad sobą to oddawanie władzy. Oddajesz również władzę obwiniając innych. Nie rezygnuj ze swojej władzy, bądź odpowiedzialny.

Odpowiedzialność za siebie i swoje życie

brać odpowiedzialność za siebie i swoje życie

Bierz za siebie, swoje życie 100% odpowiedzialności. Żyj po swojemu. Przyjmuj odpowiedzialność z swoje działania, decyzje (oraz ich konsekwencje). Jesteś odpowiedzialny za swoje zachowanie i czyny. Będąc odpowiedzialnym zastanawiaj się, co zrobić. Przejmuj kontrolę i odpowiedzialność. Nie myśl w kategoriach, że coś ci się przytrafia. Jesteś odpowiedzialny za to, co robisz oraz za to, co zaniedbujesz.

Jeżeli chcesz być panem swojego życia, to nikomu nie oddawaj odpowiedzialności, nikogo o nic nie obwiniaj. Nie skarż się i nie narzekaj. Nie zrzucaj odpowiedzialności na innych, nie bądź ofiarą i niewolnikiem. Świat nie jest ci nic winien, samemu go tworzysz. Poczucie winy nie jest produktywne, przeszkadza w osiąganiu celów.

Odpowiedzialność przekłada się na panowanie, co daje wolność. Jeżeli ją odrzucisz będziesz więźniem. Znajdź grupę lub osobę przed, którą będziesz czuł się odpowiedzialny.

Skupiaj się na tym, na co masz wpływ

skupiaj się oraz zajmuj się tym na co masz kontrolę i wpływ

Wywieraj wpływ i nie marnuj energii na rzeczy, na które wpływu nie masz. Wywieraj (pozytywny) wpływ na ludzi ale odpuść sobie nimi kontrolować. Nie masz wpływu na to, co robią inni, ale masz wpływ na swoje reakcje. Jesteś odpowiedzialny, jak zareagujesz na daną okoliczność. Nie myśl negatywnie o czymś, czego i tak nie możesz kontrolować. Skupiaj się, zajmuj się tym, na co masz wpływ. Jak nie masz wpływu na jakąś sytuacje, którą chciałbyś zmienić, to lepiej odpuść.

Kontrola

kontrola najważniejszych aspektów życia

Potrzeba kontroli to najważniejsza potrzeba biologiczna organizmu. Utrata kontroli to oznaka słabości. Nigdy nie będziesz w stanie kontrolować całego swojego życia, a próbując kontrolować wszystko możesz jedynie doprowadzić siebie do frustracji. Kontrola nad wszystkim prowadzi do stresu. Wybierz te aspekty życia, które są najważniejsze i nad nimi trzymaj kontrolę. Miej kontrolę nad większością ważnych elementów życia.

Miej kontrolę nad samym sobą, nad własnymi emocjami. Kontrolując swoje emocje, kontrolujesz swoje zachowanie. Masz pełną kontrolę na swoimi myślami. Nie pozwalaj problemom kontrolować twojego zachowania. *Jeżeli masz uzależnienia, to one cię kontrolują.

To co sobie uświadamiasz kontrolujesz, a co sobie nie uświadamiasz, kontroluje ciebie. Rezygnacja z kontroli może spowodować, że staniesz się silniejszy. Korzyści nie kontrolowania wszystkich aspektów życia:

 • więcej czasu i energii na sprawy, nad którymi panujesz
 • zwiększone odczuwanie szczęścia
 • lepsze relacje z ludźmi
 • mniejszy stres
 • nowe możliwości, większy „sukces„.

Odpowiedzialność, władza, wpływ, kontrola

cytaty dotyczące słów odpowiedzialność, władza, wpływ i kontrola
 • „Nie pozbywaj się władzy na rzecz innych”.
 • „Nikt nie może cię zranić bez twojej zgody”. – Eleonora Roosevelt
 • „Gdy nienawidzimy swoich wrogów, pozwalamy im się kontrolować; zyskują władzę nad naszym snem, apetytem, ciśnieniem, zdrowiem i szczęściem”. – Dale Carnegie
 • „Inni nie mogą nam zabrać naszego szacunku dla siebie, jeśli im go nie oddamy”. – Mahatma Gandhi
 • „Nie jesteś w stanie mieć pod kontrolą wszystkiego, co ci się przydarza, ale możesz przynajmniej nie dać się temu niszczyć”. – Maya Angelou
 • „Władza to w 20% wartość otrzymana, a w 80% wzięta… więc bierz ją!” – Peter Ueberroth
 • „Nikt poza mną nie ma władzy nad moim wewnętrznym nastawieniem. Mogą mnie bić i stracić moją rodzinę, ale moje myśli należą do mnie. Ja mam władzę, aby decydować, jak chcę ocenić całą sytuacje”. – Viktor Frankl
 • „Zajmowanie się kwestią winy to strata czasu. Bo choćby nie wiem ile winy znalazł w innych, i bez względu na to, jak bardzo byś kogo obwiniał, ciebie to nie zmieni”. – Wayne Dyer
 • „Dbałość o siebie oznacza przyjęcie pełnej odpowiedzialności za własne uczucia”. – Jim Rohn
 • „Musisz wziąć za siebie odpowiedzialność. Nie możesz zmienić okoliczności, pór roku czy wiatru, ale możesz zmienić samego siebie”. – Jim Rohn
 • „Przyjmowanie odpowiedzialności prowadzi do realizacji celów”. – Jeffrey Gitomer
 • „Nieważne jaki trud przede mną stoi i jakie jeszcze cięgi mi pisane; Ja jestem panem biegu losów moich, ja jestem ducha mego kapitanem”. – William Ernest Henley
 • „Nikt nie może sprawić, byś poczuł się gorszy, bez twojego przyzwolenia”. – Eleonore Roosevelt
 • „Władze można zdefiniować jako zorganizowaną i rozumnie ukierunkowaną wiedzę”. – Napoleon Hill.