Miód – wróg czy przyjaciel podczas odchudzania? Pomaga zredukować masę ciała? Przyspiesza spalanie tłuszczu? Jeśli interesują Cię odpowiedzi na następujące pytania, to nie pozostało Ci nic innego jak zapoznanie się z dalszą częścią artykułu. Na początku krótka charakterystyka produktu, następnie przechodzę do sedna sprawy i dokonuję analizy wpływu miodu na odchudzanie.
Co to jest miód i jakie są jego odmiany?
Miód jest wytwarzany przez pszczoły z nektaru kwiatowego lub spadzi. Pod względem odżywczym jest wartościowym i cenionym produktem. Jednakże jego skład chemiczny jest zmienny oraz zależy od wielu czynników, np.: zabiegów agrotechnicznych, warunków klimatycznych, rodzaju roślinności, składu chemicznego spadzi nektaru. Wszystko to powoduje, że jego cechy prozdrowotne i fizykochemiczne mogą się znacznie różnić nawet w obrębie tej samej odmiany produktu. Miód posiada właściwości bakteriobójcze, które znane są od bardzo dawna. Wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Poprawia odporność organizmu zapobiegając chorobom i infekcjom.
Odmiany miodu
O odmianie decyduję surowiec z którego powstał.
- nektarowe (kwiatowe) – ich nazwy pochodzą od nazwy rośliny będącej źródłem nektaru:
⇒ gryczany,
⇒ lipowy,
⇒ wielokwiatowy,
⇒ wrzosowy,
⇒ rzepakowy,
⇒ akacjowy,
⇒ koniczynowy,
⇒ malinowy,
⇒ bławatkowy,
⇒ mniszkowy,
⇒ cząbrowy,
⇒ manuka. - spadziowe
⇒ spadź liściasta,
⇒ spadź iglasta. - mieszane
⇒ spadziowo – nektarowe,
⇒ nektarowo – spadziowe.
Skład chemiczny i wartość odżywcza miodu
W miodzie najwięcej jest węglowodanów (cukrów), z których przeważają glukoza i fruktoza. W głównej mierze to cukry odpowiadają za kaloryczność miodu która wynosi około 300-320 kcal. Z kwasów organicznych w dużych ilościach występują: jabłkowy, glukonowy i cytrynowy. Za kolor miodu odpowiadają barwniki m.in. takie jak karotenoidy (np. B-karoten, ksantofil). Miód w niewielkich ilościach jest źródłem mikro i makroelementów: magnez, potas, wapń, chlor, fosfor, żelazo, kobalt, mangan oraz witamin: głównie z grupy B (B1, B2, B6, B12, kwas foliowy i pantotenowy, biotyna), witamina A i C. Ponadto w skład miodu wchodzą: związki polifenolowe, olejki eteryczne, enzymy, acetylocholina.
Wartość odżywcza, właściwości:
- właściwości bakteriostatyczne, bakteriobójcze, antybakteryjne
- właściwości przeciwwirusowe
- wykorzystywany w łagodzeniu objawów kaszlu (ogólnie w dolegliwościach z gardłem)
- stosowany w przeziębieniach (pomaga w leczeniu przeziębień i grypy)
- wzmacnia, wspomaga prace serca (układ sercowo-naczyniowy)
- dobrze działa w chorobach żołądka
- poprawia wygląd skóry
- ułatwia gojenie się ran
- działa dobroczynnie na jamę ustną np. dziąsła
- może przeciwdziałać pojawianiu się miażdżycy
- jest dobrym środkiem przeciw zaparciom, może powodować biegunki
- pobudza pracę mózgu, poprzez dużą zawartość cukrów.
Miód i jego właściwości odchudzające
Jeżeli chodzi o odchudzanie, to miód w magiczny sposób nie spali niechcianej tkanki tłuszczowej, a tym samym nie zredukuje masy ciała bez naszej pomocy. Twoja pomoc powinna polegać na kontrolowaniu ilości spożywanych kalorii oraz dodaniu do dnia codziennego aktywności fizycznej. Miód jest dobrym produktem pod względem zdrowotnym i spożywany w kontrolowanych ilościach może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia. Miodem można zastąpić cukier, nadając słodki smak napojom czy potrawom. Nie traktowałbym go jako cudowny sposób na odchudzanie, lecz jako sposób na zastąpienie nim, innych bardziej szkodliwych słodkich produktów oraz jako mały dodatek prozdrowotny do Twojej diety (*jeżeli nie masz przeciwwskazań do jego spożywania).