co to jest dualizm i dualność

Dualizm (przeciwieństwa). Dlaczego warto żyć w kontraście?

tomekskorczewski.pl » Blog » Dualizm (przeciwieństwa). Dlaczego warto żyć w kontraście?


Dualizm, dualność (góra – dół, dobro – zło, zimno – ciepło, smutek – radość, ciemno – jasno, porządek – chaos, nienawiść – miłość, czarne – białe, lewo – prawo, chudy – gruby, dzień – noc, brzydki – ładny, praca – wypoczynek, dzięki pracy czerpiesz radość z wypoczynku) umożliwia głębokie samopoznanie. Prowadzi do pogłębiania wiedzy o sobie.

dwoistość i odwrotność na przykładzie lewo - prawo

Do osiągnięcia pełni szczęścia potrzebujesz zarówno smutku, jak i radości, trudnych chwil i miłych momentów. Dzięki temu, że doświadczasz trudnych chwil, jesteś w stanie docenić te lepsze. Kontrast przypomina nam o własnym szczęściu.

Dzięki dualizmowi, dualności jesteśmy w stanie bardziej doceniać, poznawać, rozumieć. Przeciwieństwa skłaniają do refleksji, nauki.

Życie w kontraście

życie w kontraście na granicy chaosu i porządku

Żyj w kontraście. Żyj na granicy porządku i chaosu. Chaos i porządek tworzą środowisko ludzkiego życia. Najlepszym rozwiązaniem jest mieć jedną nogę w „porządku”, a drugą w „chaosie”. Dąż w swoim życiu do zachowania równowagi między porządkiem, a chaosem. Pamiętaj: chaos i porządek są zamienne.

Chaos

chaos

Chaos jest tym czego nie znamy, nie rozumiemy. To coś nowego i nieprzewidywalnego (nieprzewidzianego). Chaos to niezbadane terytorium. Z chaosu wszystko powstaje, wyłania się nowy porządek. Chaos oferuje nowe szanse. Jest niezbędnym składnikiem rozwoju i ograniczeń. Jest potencjałem. To przestrzeń, która służy zdobywaniu nauk. Eliminuj chaos (postępując w ten sposób tworzysz porządek).

Porządek

porządek zapobiega stresowi

Porządek w otoczeniu

Zwiększa dyscyplinę, z kolei bałagan obniża samokontrolę. Porządek jest wtedy, kiedy wiesz gdzie masz daną rzecz.

Pozbądź się wszystkiego co nie jest potrzebnie i co obciąża cię emocjonalnie (czyli coś co masz i przypomina ci o negatywnych zdarzeniach). Co jakiś czas rób generalne porządki. Utrzymuj porządek na biurku. Sprzątaj swój pokój. Dbaj o porządek w swoim otoczeniu, aby nic cię nie rozpraszało.

Porządek – harmonia

harmonia i właściwy bieg w życiu

Porządek to bieg życia zgodny z twoimi oczekiwaniami (to jest to, co znasz). Porządek zapobiega stresowi. Każda rewolucja tworzy nowy porządek.

Dualizm – przeciwieństwa

dualizm, przeciwieństwa w życiu
  • „Żeby poznać słodki smak życia, musisz najpierw poznać jego gorycz”.
  • „W każdym chaosie kryje się sekretny porządek”. – Carl Gustav Jung
  • „Gdyby każdy posprzątał swój własny próg, cały świat byłby czysty”. – Matka Teresa z Kalkuty
  • „Możesz być albo zorganizowanym albo pokonanym.” – Donald J. Trump.