Niezadowolenie może być czymś pozytywnym (może być najlepszym kluczem do sukcesu). Zaakceptuj je. Brak zadowolenia jest napędem do zmian (siłą napędową). Motywuje do podjęcia działania. W tym stanie łatwiej jest o motywacje. Nie bądź w pełni zadowolony ze swoich dokonań, wówczas będziesz miał ten „ogień”, werwę do wprowadzenia zmian. Nie wstydź się swojego niezadowolenia i nie myl go z wdzięcznością. Pamiętaj: możesz być szczęśliwy i jednocześnie niezadowolony.
Jak myślisz, dlaczego powstają nowe wynalazki? Może dlatego, że komuś coś nie odpowiadało, był rozczarowany zaistniałym stanem rzeczy i chciał to zmienić? Gdyby nie czuł w jakiś sposób dyskomfortu, to chciałby cokolwiek robić, modyfikować, udoskonalić?
Jeżeli coś nie przynosi ci radości, to zrezygnuj z tego (lub pod wpływem frustracji dokonaj zmiany), życie jest zbyt krótkie, żeby być nieszczęśliwym i zestresowanym.
Teraz trochę o zadowoleniu
Tymczasem zadowolenie jest niebezpieczne, usypia, rozleniwia, czyni obojętnym. Jeżeli jesteś z siebie zadowolony, to przestajesz się rozwijać. Zadowolenie z siebie „zabija”. Jeżeli jesteś zadowolony, twój postęp ulega stagnacji.
Nie próbuj wszystkich zadowolić, ponieważ nie jesteś w stanie wszystkich uszczęśliwić. Nieważne jakbyś się starał. Nie jest twoim obowiązkiem poprawianie ludziom humoru, troszczenie się o ich samopoczucie. Ponadto, nie zadowalaj innych kosztem swoich potrzeb i wartości. Zadbaj najpierw o własne potrzeby, a następnie o potrzeby innych.
Zadowalając wszystkich, stajesz się łatwym kąskiem dla manipulatorów. Nie marnuj czasu na zastanawianie się nad spełnieniem wszystkich cudzych życzeń. Zaakceptuj ten fakt, a będziesz silniejszy.
Niezadowolenie, frustracja, niechęć – cytaty
- „Zawsze odczuwaj radość, ale nigdy nie bądź całkowicie z siebie zadowolony”. – Bruce Lee