W dzisiejszym artykule dowiesz się na temat pracy, jaką wykonuje dietetyk kliniczny oraz dietetyk sportowy zajmujący się osobami zawodowo uprawiającymi sport, jak i zwykłym „Kowalskim”, który z wyczynowym sportem nie ma nic wspólnego. Pierwszy specjalista wykorzystuje ogrom swojej wiedzy dotyczącej chorób, drugi bogate doświadczenie z zakresu anatomii i fizjologii człowieka. Obydwoje łączą te zagadnienie z dietetyką. To na razie tyle. Zanim przejdę do głównego tematu, krótki wstęp – przypomnienie.
Na temat pracy bydgoskich dietetyków (specjalistów do spraw żywienia człowieka, doradców żywieniowych) napisałem już kilka artykułów. Znajdują się one na blogu w kategorii „dietetyk Bydgoszcz”. Dowiesz się z nich o: poradniach i gabinetach dietetycznych zlokalizowanych w różnych częściach miasta (np. Fordon, Wyżyny, Bartodzieje, Osowa Góra, Błonie), o lekarzach przyjmujących pacjentów w ramach NFZ, o osobach, które posiadają kilka specjalizacji (lekarz endokrynolog, dietetyk, internista), o zakupach i wspólnym gotowaniu z dietetykiem oraz inne tematy. Serdecznie zapraszam do odwiedzin bloga.
Będzie również o tym, czym zajmuje się dietetyk sportowy
Na temat dietetyki piszę również w swojej ofercie https://tomekskorczewski.pl/dietetyk-bydgoszcz/. Tymczasem dzisiaj dokonałem analizy zawodu o specjalizacji: dietetyk kliniczny i sportowy Bydgoszcz. Pierwszy typ specjalisty nazywany jest również, jako medyczny lub szpitalny (jako, że są to synonimy słowa kliniczny). Z kolei, jeżeli chodzi o drugą specjalizacje, z innymi powszechnie stosowanymi nazwami się nie spotkałem.
Mówi się, że sport to zdrowie. Może warto o nie zadbać pod okiem specjalisty, który dzięki szerokiej wiedzy dietetycznej ukierunkowanej na ćwiczenia fizyczne, po prostu nam w tym pomoże. Jakie natomiast jest rozwiązanie dla osób schorowanych? Gdzie mogą szukać pomocy? Niewątpliwie pomoc znajdą u lekarza. Dlaczego nie miałby to być „lekarz dietetyk kliniczny”. Sport to zdrowie, a jakie powiedzenie będzie związane z drugim specjalistą? Jesteś tym, co jesz. Zadbaj o to, aby twój pokarm był twoim lekarstwem.
Jakimi chorobami zajmuje się lekarz (specjalista)?
Specjalista do spraw żywienia człowieka, dietetyk kliniczny zajmuje się głównie chorobami cywilizacyjnymi, dietozależnymi. Prowadzi dietoterapię licznych chorób, w tym: choroby tarczycy (Hashimoto), cukrzyca typu 1 i 2, insulinooporność, choroby układu pokarmowego, zespół jelita drażliwego, refluks żołądkowo-przełykowy, choroby autoimmunologiczne, niedokrwistość, dna moczanowa, choroby wrzodowe żoładka i dwunastnicy.
Zajmuje się również niepłodnością mężczyzn i kobiet. Pomaga osobą z zaburzeniem odżywiania w postaci anoreksji, bulimii czy ortoreksji. Ma dużą wiedzę na temat alergii pokarmowych oraz różnych nietolerancji. Zajmuje się zmianą nawyków żywieniowych i twojego stosunku do jedzenia. Oprócz leczenia wielu chorób, wie jak pozbyć się niechcianych kilogramów, żebyście mogli ponownie poczuć się dobrze we własnej skórze. Ponadto współpracuje z innymi lekarzami (endokrynolog) w celu podniesienia skuteczności terapii.
Studia na kierunku dietetyka kliniczna
Jeżeli chodzi o studia w Bydgoszczy (na wspomnianym kierunku), to znalazłem je na uczelni WSG https://podyplomowe.byd.pl/id,267/dietetyka-kliniczna. Nauka trwa 2 semestry, łącznie 173 godzin.
- Kto to jest dietetyk (specjalizacji klinicznej)
Jest to osoba, który na studiach (innej formie nauki) wybrała taką specjalizacje. Zajmuję się pracą z osobami chorymi, pomaga im w sposób żywieniowy, dietetyczny, w trudnym dla nich okresie życia. Poprzez odpowiednią dietę łagodzi objawy choroby lub do niej nie doprowadza. Osoby zdrowe, również mogą skorzystać z jego usług, w myśl powiedzenia, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.
- Jak nabyć uprawnienia do zawodu?
Należy ukończyć studia na kierunku dietetyka kliniczna. Pod koniec lub w trakcie nauki wybrać taką specjalizacje. Możesz również skorzystać z licznych kursów, które tematycznie odpowiadają programowi studiów. Studia trwają dłużej, to też wiedzy zdobędziesz więcej. Kurs w porównaniu do kształcenia na uczelniach wyższych, jest krótki i stanowi tylko zarys najważniejszych zagadnień.
- Gdzie szukać klinicznego dietetyka?
Specjalistę do spraw żywienia człowieka (o tej specjalizacji) znajdziesz poprzez wyszukiwarkę Google na licznych stronach internetowych. Możesz również skorzystać z mediów społecznościowych typu Facebook, Instagram, Youtube lub z popularnych stron z ogłoszeniami lub mniej popularnych ogłoszeń w prasie.
Dietetyk sportowy Bydgoszcz
Dobry dietetyk sportowy Bydgoszcz, to osoba kompetentna oraz potrafiąca nawiązać relacje z pacjentem. Współpracuje z osobami dla których aktywność fizyczna stanowi ważny element życia, jak i również z osobami mniej zaprzyjaźnionymi ze sportem. Dietetyk sportowy często pod swoją opieką ma profesjonalnych sportowców. Dieta w sportach wyczynowych jest bardzo istotna. Dostarcza potrzebnych składników mineralnych, witamin, białka, tłuszczów i węglowodanów.
Ponadto odpowiedni zastrzyk energii wpływa na jakość ćwiczeń. Dobrze odżywiony organizm, to możliwość odbycia dłuższych i intensywniejszych treningów. Lepszy trening = lepsze wyniki na zawodach sportowych. Jeżeli uprawiasz wyczynowo sport, a Twoja wiedza dietetyczna jest na niskim poziomie, to poważnie zastanów się nad nawiązaniem współpracy z dietetykiem sportowym.
Aktywność fizyczna i dieta
Przeciętny „Kowalski” dla którego aktywność fizyczna nie jest na porządku dziennym, również może skorzystać z pomocy specjalisty. Komu z początkiem roku nie przyszła myśl o zapisaniu się na siłownię, o ćwiczeniach w domu, o robieniu brzuszków czy pompek. Niektórzy ściągają na telefon aplikacje (do liczenia kalorii, krokomierz itp.) zaczynają chodzić na spacery lub biegać.
W tym momencie należy zadbać o swoją dietę. Organizm musi mieć wszystkie niezbędne składniki do odbudowy i regeneracji. Jeżeli będziesz chciał, dietetyk sportowy dobierze dla Ciebie odpowiednią suplementacje, ułoży indywidualnie dopasowany jadłospis. Podzieli się z Tobą wiedzą, którą zbierał przez długie lata nauki, bądź pracy zawodowej.
Żywienie w sporcie
W Bydgoszczy nie znalazłem studiów typowo o specjalizacji dietetyka sportowa. Jednakże Bydgoska Szkoła Wyższa ma w swojej ofercie kierunek dietetyka o specjalizacji „Żywienie w sporcie i odnowie biologicznej”. Studiując na uczelni nauczysz się planować żywienie, dostosowywać plany żywieniowe konkretnie pod danego pacjenta, doradzać osobom, które chcą prowadzić zdrowy tryb życia. Wiedzę teoretyczną będziesz mógł sprawdzić w trakcie zajęć praktycznych.