dietetyk kliniczny bydgoszcz tomekskorczewski.pl

Dietetyk kliniczny (medyczny) Bydgoszcz

tomekskorczewski.pl » Blog » Dietetyk kliniczny (medyczny) Bydgoszcz


Dietetyk kliniczny to osoba specjalizująca się w żywieniu człowieka chorego oraz zdrowego. O czym nie wszyscy zdają sobie sprawę, będąc w pełni zdrowia, również możesz skorzystać z jego usług – przecież lepiej zapobiegać, niż leczyć. Warto zawczasu zadbać o swoją dietę i w ten sposób uniknąć wielu dolegliwości, chorób. Czasami zwykła konsultacja dietetyczna potrafi dużo zmienić. Wdrożenie do dnia codziennego, tylko kilku zaleceń od dietetyka klinicznego, niekiedy jest początkiem nowego życia (o czym przekonują się pacjenci tracący kilkadziesiąt kilogramów „nadwagi” – nadmiernej masy ciała).

No dobrze, a co zrobić jeśli chorujemy? Dietetyk medyczny jest osobą, u której warto szukać pomocy? Czy może zasięgnąć rady u innych specjalistów, lekarzy? Opłaci się jedno i drugie. Medyczny specjalista do spraw żywienia człowieka w swojej pracy, edukacji kładzie duży nacisk na odpowiednie postępowanie z pacjentem w czasie choroby. Posiada obszerną wiedzę z innych dziedzin nauki (np. anatomii, medycyny, fizjologii, psychologii, biochemii), którą wykorzystuje układając indywidualnie dopasowane diety. Za pomocą właściwego odżywiana przywraca zdrowie podopiecznym lub znacząco łagodzi objawy schorzenia.

*Zapraszam do odwiedzenia strony https://tomekskorczewski.pl/dietetyk-bydgoszcz/. Znajdziesz tam informacje dotyczące usług dietetycznych (w tym cennik). Dowiesz się m.in. jak wygląda pierwsza wizyta, przykładowy dzienniczek żywieniowy, badanie składu ciała.

**W artykule posługuję się słowami: kliniczny i medyczny. Używając ich mam na myśli jedno i to samo (słowa te są synonimami). Dietetyk kliniczny Bydgoszcz – dlatego, że porady dietetyczne udzielam głównie w Bydgoszczy. Sprawdź szczegóły klikając w link powyżej.

Co to jest dietetyka kliniczna, medyczna czy hormonalna?

dietetyka kliniczna przedstawiona za pomocą wizerunku lekarzy oraz medyczna i hormonalna

Dietetyka kliniczna (medyczna) skupia sią głównie na żywieniu człowieka chorego. Poszczególne jednostki chorobowe wymagają zastosowania innego sposobu odżywiania. Niektórzy pacjenci mają więcej niż jedno schorzenie. Dla dietetyka klinicznego jest to sporym wyzwaniem, ale dzięki swoim umiejętnościom potrafi znaleźć „złoty środek”.

Dietetyka hormonalna bada zależności między dietą, a hormonami. To co jemy, wpływa na to, jak się czujemy. Ponadto decyduje o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Ograniczając lub wykluczając z jadłospisu produkty niezalecane odczujemy poprawę samopoczucia i stanu zdrowia.

*Dietetyka kliniczna to również jeden z przedmiotów w kształceniu dietetyków.

Czy jest różnica między dietetykiem a dietetykiem klinicznym?

dietetycy różnych specjalizacji

Zastanawialiście się kiedykolwiek czy dietetyk a dietetyk kliniczny posiadają takie same kwalifikacje? Czy ich poziom wiedzy w jakikolwiek sposób jest inny? Do którego specjalisty mam zgłosić się po poradę?

Dietetycy specjalizują się w różnych obszarach dietetyki. Podział na specjalizacje istnieje w wielu zawodach, np. absolwent szkoły gastronomicznej w zawodzie kucharz, ma możliwość podjęcia pracy w restauracji serwującej dania przeróżnych kuchni świata (kuchnia polska, włoska, indyjska itp.) ponadto jego specjalnością mogą być potrawy: kuchni zimnej (przystawki, zakąski pod galaretą), kuchni gorącej (zupy, dania główne), na słodko (gdzie jego profesją są desery). Podsumowując ten sam zawód (dla przykładu kucharz), a praca z innymi produktami i w innym sposób.

Podobnie sytuacja wygląda w dietetyce. Istnieje wiele specjalizacji np. dietetyka: ogólna, kliniczna, sportowa, psychodietetyka, skupiająca się wokół żywienia dzieci, osób w podeszłym wieku, kobiet w ciąży czy karmiących piersią, bariatryczna, itp. Dzięki ukierunkowaniu na konkretną gałąź nauki, specjalista doskonale radzi sobie ze swoją grupą docelową. Praca z wybranymi pacjentami sprawia, że staje się prawdziwym fachowcem. Dla przykładu, jeżeli po raz setny ma do czynienia z daną jednostką chorobową (np. Hashimoto), to wie zdecydowanie lepiej co zrobić, aniżeli za pierwszym razem. Każdego dnia pracy zdobywa doświadczenie, którym dzieli się z kolejnymi podopiecznymi.

Czy dietetyk kliniczny to lekarz?

dietetyk specjalizacji medycznej ubrany jako lekarz

Dietetyk kliniczny nie jest lekarzem. Jego zawód nie jest uregulowany prawnie, a tytułem dietetyka klinicznego mogą posługiwać się osoby nie ukończywszy żadnego rodzaju studiów (np. posiadające certyfikat odbycia szkolenia czy kursu). Z kolei lekarz, aby mógł być lekarzem i tak oficjalnie się nazywać, musi skończyć studia. Innego wyjścia nie ma. Co więcej dietetyk w porównaniu do lekarza nie może wypisać recepty, skierowania na badania czy wystawić zwolnienia lekarskiego. Posiada mniejsze uprawnienia oraz wymogi do wykonywania zawodu. Nie mniej jednak, tak jak lekarz, powinien mieć poczucie odpowiedzialności za zdrowie swoich pacjentów.

Czym charakteryzuje się dobry dietetyk kliniczny? Jak wybrać specjalistę?

dobry bydgoski dietetyk kliniczny

Dobrego eksperta od spraw związanych z żywieniem można poznać po wielu elementach, w tym miejscu napiszę o niektórych z nich. Dobry dietetyk kliniczny (dietetyczka kliniczna) obdarza należytą troską swoich pacjentów. Poświęca im odpowiednią ilość czasu, ma z nimi stały kontakt i na bieżąco uwzględnia ich sugestie. Dobry fachowiec przeprowadza dokładny wywiad żywieniowy, po odpowiedziach, które udzielisz trafnie zdiagnozuje co Ci dolega. Jeżeli będzie taka potrzeba zasugeruje wykonanie badań, których wyniki uwzględni przy opracowaniu jadłospisu.

Dobrego profesjonalistę cechuje stała chęć rozwoju. Nie powiela przestarzałych schematów, które obowiązywały kilkanaście lat temu, tylko śledzi jak zmieniają się trendy w dietetyce, normy żywienia. Do nowości podchodzi z zimną głową, nie stosuje dopóki nie ma wiarygodnych dowodów. Zanim coś wdroży, dokładnie wszystko sprawdza. Nie mówi „na ślepo” tego, co modne, chętnie powielane w przeróżnych mediach. Nie używa popularnych sloganów tylko skupia się na tym, co jest istotne, co sprawdzone i działa.

Dobry dietetyk kliniczny indywidualnie dopasowuje jadłospis. Dieta kliniczna uwzględnia twój stan zdrowia i tryb życia. Nie stosuje gotowych diet przekazywanych na pierwszej wizycie, tylko plany dietetyczne nad którymi pracuje wiele godzin. Diety składają się z produktów łatwo dostępnych. Nie trzeba marnować wiele czasu na ich poszukiwanie czy czekać na dostawy artykułów zamawianych przez internet. Przygotowanie potraw nie wymaga umiejętności najlepszych kucharzy świata, z łatwością poradzi sobie z nimi „zwykły Kowalski”.

Wybierając specjalistę możesz sugerować się jego wykształceniem, doświadczeniem, opiniami, rezultatami jakie osiągnął w pracy z innymi pacjentami. Kryterium wyboru może stanowić wygląd dietetyka, sposób wysławiania się, jego podejście do swojej profesji – czy cały czas się doszkala, czy może zatrzymał się na etapie skończenia formalnej edukacji. Strona internetowa czy Fanpage, też wiele mówi o dietetyku. Niektórzy co jest smutne, powielają artykuły z innych stron na zasadzie kopiuj > wklej. Czy nie daje to wiele do myślenia? Skoro można było skopiować tekst, to może da się skopiować dietę? Wystrzegaj się takich osób!

Dietetyk medyczny – zakres świadczonej pomocy

lekarz dietetyk medyczny

Dietetyk medyczny pomaga na wielu płaszczyznach. Poniżej prezentuję niektóre z nich. Jeżeli wśród wymienionych zagadnień nie ma tego, co Cię interesuje, nie bój się i zapytaj dietetyka.

Pomoc w wielu chorobach

Choroby/dolegliwości: alergie, nietolerancje pokarmowe (np. na gluten, laktozę, fruktozę, białko itp.), anemia i niedokrwistość, atopowe zapalenie skóry (AZS), celiakia, choroba: Gravesa-Basedowa, Alzheimera, Parkinsona, choroba Hashimoto, choroba wrzodowa, refluksowa, choroby: nerek i układu moczowego, onkologiczne, reumatyczne, tarczycy (np. niedoczynność, nadczynność), wątroby / dróg żółciowych (np. marskość wątroby), trzustki (zaburzenia pracy np. zapalenie), jelit, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych,

cukrzyca (typ 1, 2, ciążowa), dna moczanowa, hipoglikemia, insulinooporność, kamica żółciowa, łuszczyca, nadciśnienie, nadwaga i otyłość, nowotwory, osteoporoza, nagła utrata apetytu, podwyższony poziom cholesterolu oraz miażdżyca, niepłodność kobiet i mężczyzn, przerost flory bakteryjnej jelit (SIBO), przewlekła choroba zapalna jelit (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna), refluks żołądkowo-przełykowy,

wrzody żołądka i dwunastnicy, wrzodziejące zapalenie jelit, wysoki poziom cholesterolu i choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia odżywiania – bulimia, anoreksja, ortoreksja, zaburzenia połykania, zapalenie uchyłków jelita grubego, zaparcia i biegunki, zespół jelita drażliwego (IBS), zespół policystycznych jajników (PCOS).

Hashimoto

Dietetyk medyczny przy chorobie Hashimoto uwzględnia najnowsze zalecenia. Bazuje na zdrowych i mało przetworzonych produktach dobroczynnie działających na tarczycę. Eliminuje z jadłospisu produkty pobudzające układ immunologiczny. Podchodzi do pacjentów w sposób całościowy – holistyczny. Stara się zmienić na lepsze również twój styl życia. Wie, że dieta to tylko mały element całej układanki. Nie wprowadza restrykcji żywieniowych, jeżeli nie ma takiej potrzeby. Potrafi kontrolować leczenie farmakologiczne.

Odchudzanie

Pomoc dietetyka klinicznego w odchudzaniu jest nieoceniona. Ułożona dieta pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Nie ma mowy o ciągłym głodowaniu, o wystąpieniu efektu jojo. Plan żywieniowy zapewnia ujemny bilans kaloryczny, który w sposób zdrowy, skuteczny doprowadzi Cię do celu. Dietetyk kliniczny nie robi czegoś kosztem twojego zdrowia. Nie liczą się dla niego krótkotrwałe rezultaty, tylko trwała zmiana nawyków żywieniowych, które będziesz w stanie utrzymać, na długo po zakończeniu kuracji odchudzającej.

Dla dzieci

Skorzystać z pomocy klinicznego dietetyka mogą osoby dorosłe i dzieci. Warto, aby dziecko od najmłodszych lat poznało właściwe wzorce żywieniowe. W końcu – „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Dla dzieci spotkanie z dietetykiem, może być nie lada atrakcją.

NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje wizyty u dietetyków, jednakże tylko w niektórych przypadkach. Specjalista ds. żywienia, placówka musi mieć podpisaną umowę z NFZ. Zazwyczaj czas oczekiwania na wizytę jest znacznie dłuższy, aniżeli ma to miejsce w gabinetach prywatnych. Najlepiej skonsultuj się z lekarzem POZ (rodzinnym) i dopytaj czy możesz skorzystać z pomocy medycznego eksperta.

Online

Współpraca może przebiegać „twarzą w twarz” lub online. To od Ciebie zależy z czego chcesz skorzystać. Każda forma współdziałania ma swoje plusy i minusy. Praca przez Internet to spora oszczędność czasu, doskonale sprawdza się dla osób zapracowanych, przeciążonych obowiązkami dnia codziennego. Wszystko przebiega szybko i sprawnie. Konsultacje odbywają się w dowolnym miejscu. Możesz być w domu czy na wakacjach, w pracy czy na spacerze w parku – nie ma to znaczenia. Twoja lokalizacja nie stanie na drodze w odbyciu konsultacji.

W jaki sposób przebiega współpraca z dietetykiem?

uścisk dłoni współpracujących osób: specjalisty od żywienia i pacjenta

Współpraca z dietetykiem klinicznym jak wspomniałem powyżej może przebiegać przez Internet (być online) lub stacjonarnie np. w gabinecie dietetycznym. Początkiem współpracy (nie pierwszego kontaktu) zazwyczaj jest pierwsza wizyta. W jej skład wchodzi szczegółowy wywiad żywieniowy, analiza składu ciała, pomiary obwodów ciała (np. tali, brzucha). Już w tym momencie dostajesz pierwsze wskazówki, zalecenia dietetyczne. Jeżeli będą ku temu powody, dietetyk zasugeruje wykonanie badań, konsultacje z innymi specjalistami, lekarzami.

Po skończonej wizycie układany jest jadłospis. Po kilku dniach masz go na poczcie elektronicznej. Teraz jest czas na jego dokładne przeanalizowanie i ewentualne wspólne wprowadzenie korekt. Następnie robisz zakupy i zaczynasz. Masz stały kontakt z medycznym ekspertem. Kolejnym krokiem jest wizyta kontrolna, w czasie której ustalasz dalszy plan działania.

Jak wygląda dieta kliniczna?

dietetyczka kliniczna trzymająca jabłko

Sposób żywienia, twoja dieta kliniczna uzależniona jest od stanu zdrowia i wielu innych czynników nie związanych z żywieniem. W niektórych przypadkach może to być dieta ketogeniczna (keto), a innym razem „standardowa lekkostrawna”. W planie żywieniowym znajdziesz gramatury produktów, miary domowe np. szklanka, łyżka, łyżeczka, sposób przygotowania potraw czy listę zakupów. Dieta rozpisana jest na wiele stron (przy 14 dniach nawet na kilkadziesiąt), w podziale na dni tygodnia. W skład dnia wchodzi kilka posiłków np. śniadanie, 2 śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja (czasami jest ich mniej, innym razem więcej).

Cennik

cennik - wymiana pieniędzy za usługę

Cennik znajdziesz w menu strony > zakładka oferta > Dietetyk Bydgoszcz.