rymonabant lek na otyłość i odchudzanie

Rymonabant: cudowna pigułka czy niebezpieczny lek na otyłość?

tomekskorczewski.pl » Blog » Rymonabant: cudowna pigułka czy niebezpieczny lek na otyłość?


Rymonabant (Rimonabant) – krótka charakterystyka

Jest to środek odchudzający (ułatwiający odchudzanie), który został wprowadzony na rynek Unii Europejskiej w 2006 roku, a już w 2008 został wycofany z powodu licznych działań niepożądanych. To dlaczego o nim piszę skoro już tyle lat nie figuruje na liście dozwolonych leków? Z prostego powodu, jeszcze jakiś czas temu, jak się „dobrze postaraliście” to mogliście go kupić, no niestety (jak jest teraz w roku 2022 to tak dokładnie nie wiem, chociaż mam podejrzenia, że będzie dostępny np. pod innymi nazwami preparatów). Niedozwolony to nie znaczy, że go nie ma. Chciałbym abyście zapoznali się w szczególności z jego skutkami ubocznymi i sami wyciągnęli wnioski, czy warto ryzykować utratę zdrowia dla kilku zgubionych kilogramów.

Działanie Rymonabantu

działanie rymonabantu na redukcje masy ciała

⇒ zmniejsza łaknienie (zwiększa uczucie sytości),
⇒ redukuje masę ciała,
⇒ zmniejsza: obwód talii, gromadzenie tłuszczu w jamie brzusznej,
⇒ poprawia profil metaboliczny i lipidowy,
⇒ obniża poziom trójglicerydów,
⇒ zwiększa stężenie cholesterolu frakcji HDL,
⇒ zwiększa insulinowrażliwość.

Rimonabant – skutki uboczne

skutki uboczne stosowania preparatu, depresja

→ depresja, myśli samobójcze,
→ zmiany nastroju, drażliwość, nerwowość,
→ agresywne zachowania,
→ trudności w koncentracji,
→ zawroty głowy,
→ zakażenia górnych dróg oddechowych,
→ nudności,
→ zapalenie jelit i żołądka,
→ zaburzenia snu, bezsenność, senność,
→ zaburzenia układu nerwowego, w tym utrata pamięci,
→ wymioty, biegunki,
→ zmęczenie, osłabienie,
→ ból pleców,
→ bóle głowy i brzucha,
→ niestrawność.

Sposób podawania i dawkowanie

sposób podawania i dawkowanie leku

Rymonabant – podawany doustnie w postaci tabletek powlekanych. Tabletki przyjmuję się raz dziennie, rano przed śniadaniem. Zalecana dawka to 20 mg na dobę, dla osoby dorosłej. Rimonabant znajdował się w leku Acomplia. Inna handlowa nazwa preparatu na odchudzanie to Zimulti, Slimbant czy Slimona. Nazwy preparatu występującego w proszku: Rimoslim, Monaslim, Bethin, Riobant, Riomont, Remonabent.
*uwaga tabletki mogą zawierać laktozę

Przeciwwskazania do stosowania

rimonabant przeciwwskazania do stosowania

Leku nie można stosować u kobiet w ciąży, w okresie karmienia piersią, w trakcie leczenia padaczki, u chorych na depresję (przyjmujących leki przeciwdepresyjne), u osób poniżej 18 roku życia, u pacjentów z nietolerancją laktozy (niedobór laktazy). Ponadto u chorych z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby i nerek oraz kuracjuszy z niewyrównaną chorobą psychiczną.

Interakcje z innymi lekami

» nefazodon,
» ketokonazol,
» rytonawir,
» klarytromycyna,
» telitromycyna,
» itrakonazol.

Podsumowanie – produkt leczniczy bez ważnego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu
rymonabant podsumowanie odchudzającego produktu leczniczego

Rymonabant – wycofany lek polecany osobą z BMI ≥ 30 kg/m2 lub z BMI > 27 kg/m2 (i jednocześnie występującym ryzykiem cukrzycy typu 2 lub dyslipidemii). Podczas kuracji lekiem zalecano dietę niskokaloryczną oraz włączenie aktywności fizycznej. W pierwszym okresie po wprowadzeniu preparatu na rynek było na jego temat wiele pozytywnych opinii, jednakże po krótkim okresie zaobserwowano, że owa „cudowna tabletka”, wcale taką wspaniałą nie jest. Wniosek nasuwa mi się prosty. Zadbajmy o dietę, nie zapominajmy o aktywności fizycznej, a ubytek masy ciała nastąpi bez dodatkowych preparatów na odchudzanie. Rimonabant był skuteczny, ale bez diety niskokalorycznej i aktywności fizycznej za dużo nie mogliśmy się po nim spodziewać, no chyba, że cały szereg skutków ubocznych.
Reasumując, lek okazał się niebezpieczny dla zdrowia, tak jak multum innych leków na otyłość i słusznie wycofano go z obrotu.