jak zacząć skuteczne planowanie

Planowanie – miej plan

tomekskorczewski.pl » Blog » Planowanie – miej plan


Zaczynaj każdy dzień z gotowym planem. Miej ustalony harmonogram dnia. Stwórz, miej plan i go realizuj. Podążaj za swoim własnym planem. Stawiaj wszystko na jeden plan. Nie zakładaj innych alternatywnych typu B, C, D, ponieważ może to powodować, że nie będziesz z siebie dawał 100%. Zrezygnuj z planu awaryjnego. Odrzuć wszystkie myśli o wycofaniu się lub porażce. Nie zakładaj zajęcia się czymś innym.

Planowanie to szuka rezygnacji, to wolność. To sposób na uproszczenie i wzbogacenie swojego życia. Planując podejmujesz decyzje, co będziesz robił. Plan to konkretna lista zadań do zrealizowania (wykonuj listę codziennych czynności). Planuj swoje działania, prace. Stwórz plan na swoje życie. Zaplanuj kim się staniesz. Zaplanuj życie tak, byś mógł wygrać. Naucz się widzieć swoje plany oczami wyobraźni.

miej plan na swoje życie

Pamiętaj nieprecyzyjny czy błędny plan jest lepszy, niż nie posiadanie żadnego planu, a brak planowania jest planowaniem klęski. Miej również na uwadze, że niekonkretne plany dają niekonkretne wyniki. W planowaniu ważny jest sam proces planowania.

Spodziewaj się najlepszego, przygotowując się na najgorsze. Nie bój się zmieniać swoich planów, w ten sposób równanie: planowanie = arogancja + brak elastyczności nie będzie aktualne.

Zasady planowania – jak planować i przygotować plan?

zasady planowania, sporządzania harmonogramu

Planuj tylko 60% swojego czasu. Uwzględnij czas na rzeczy nieprzewidywalne, stwórz swój bufor czasowy, nie planuj całego swojego czasu. Nie planuj w nieskończoność, nie czekaj na idealną strategię, ona często powstaje w drodze.

 • planuj w formie pisemnej, zgodnie z priorytetami
 • plan powinien być możliwie prosty i wykonalny (dobry plan jest prosty, im prostszy tym lepiej)
 • umieść w planie tylko niezbędne działania, które prowadzą cię do celu
 • sporządzaj plan dla różnych obszarów swojego życia
 • na następny dzień przygotuj się poprzedniego wieczoru – jutrzejszy dzień zaplanuj dzisiaj
 • planuj na cały dzień, tydzień (np. możesz stosować krótkie 90 dniowe plany)
 • warto zadbać o powtarzalność planu.

Korzyści z planowania

korzyści z posiadania harmonogramu

Planowanie pozwala ci poznać drogę do realizacji twoich marzeń. Planowanie pomaga uporządkować twoje myśli, pozwala zapanować nad skomplikowanymi rzeczami, zmienia twoje wyniki. Rzeczy zaplanowane, to rzeczy wykonane.

Plan w oczach innych

plan
 • „Planowanie jest wszystkim, a plan jest niczym”. – Dwight David Eisenhower
 • „Nawet najlepszy plan należy co pewien czas poddać weryfikacji i sprawdzić, czy działa”. – Winston Churchill
 • „Odpowiednie uprzednie planowanie zapobiega słabym wynikom”.
 • „Jeśli nie stworzysz własnego planu na życie, to masz pewne, że wylądujesz w czyimś innym planie. Zgadnij, co ten ktoś dla Ciebie zaplanował… Ochłapy”. – Jim Rohn
 • „Skrupulatne planowanie jest podstawą wszystkiego, co ma wyglądać spontanicznie”. – Mark Caine.