odwaga bycia sobą

Odwaga


Bądź odważny. Miej odwagę bycia sobą. Rób rzeczy po swojemu. Miej odwagę żyć według własnych zasad i mieć własne zdanie. Buduj swoje mięśnie odwagi. Zostań bohaterem swojego życia. „Odwaga nie polega na nieodczuwaniu strachu, lecz na uznaniu, że coś jest ważniejsze niż lęk” – Ambrose Redmoon. Odwaga to nie brak strachu, tylko zwycięstwo nad nim, działanie pomimo niego. Odważnym jest ten, nie kto się nie boi, ale ten, kto mimo strachu działa.

bycie odważnym pomimo strachu

Odwaga przychodzi do ludzi, którzy działają (wykorzystuj ją, bo niewykorzystywana słabnie). Odwaga jest wynikiem działania. Pozwala robić co chcesz, daje upór. Pozwala na realizacje śmiałych pomysłów. Robiąc coś, co cię przeraża, przyzwyczajasz się do tego i staje się to mniej straszne (odwaga wchodzi w nawyk). Otworzenie się na nowe wymaga odwagi (podobnie jak stanowcze decyzje). Wszechświat nagradza odważnych.

Jacek Walkiewicz wymienia 4 elementy odwagi: zaufanie do siebie, ryzyko, decyzje, zaangażowanie.

Bądź odważny…

nieustraszony bohater swojego życia
  • „Jeśli brakuje w życiu miejsca na odwagę, to inne cnoty są bez znaczenia”. – Winston Churchill
  • „Wybitne umysły są zawsze atakowane przez miernoty, którym trudno pojąć, że ktoś może odmówić ślepego hołdowania panującym przesądom, decydując się w zamian na odważne i uczciwe głoszenie własnych poglądów”. – Albert Einstein
  • „Wszechświat hołubi odważnych. Kiedy raz postanowisz wynieść swoje życie na najwyższy poziom, siła twej duszy zaprowadzi cię w magiczne miejsce z niezwykłymi skarbami”. – z książki „Mnich, który sprzedał swoje ferrari”
  • „Życie jest przygodą dla odważnych – albo niczym”. – Helen Keller
  • „Nic nie dodaje odwagi bardziej niż niekwestionowana zdolność człowieka do podźwignięcia własnego życia poprzez świadome działanie”. – Henry David Thoreau.