perfekcjonizm oraz ideał w tym szczegóły

Perfekcjonizm oraz ideał – czy warto…?

tomekskorczewski.pl » Blog » Perfekcjonizm oraz ideał – czy warto…?


Nie bądź perfekcjonistą. Nie wpadaj w pułapkę perfekcjonizmu. Rób dobrze, ale niedoskonale. Znajdź równowagę między czasem, a jakością. Gotowe jest lepsze, niż doskonałe. Perfekcja oznacza paraliż. Perfekcjonizm związany jest ze strachem przed błędami. Unikaj dążenia do perfekcji na samym początku drogi. Twórz, ostateczna wersja może pojawić się później. Lepiej z błędem zacząć, niż perfekcyjnie zwlekać.

Szczegóły

Dbaj o szczegóły, konsekwentnie przechodź od powierzchowności do dbałości. Nie lekceważ drobnostek, ponieważ te, sumują się. Jednakże, nie poć się nad drobiazgami. Nadmierne skupianie się na szczegółach może wywołać poczucie przygnębienia albo przytłoczenia.

Niedoskonałość

Niedoskonałość jest częścią ludzkiego życia, delektuj się nią. Modyfikuj ją i naprawiaj po drodze. *Ludzie chcą tego, czego nie mogą mieć.

Ideał

jak osiągnąć ideał i doskonałość

Ideał jest nieosiągalny. Do ideału się zbliżamy, ale nigdy go nie osiągamy. Ideał istnieje tylko w naszych umysłach, nie jest możliwe jego osiągnięcie. Nie czekaj na idealne jutro, już teraz wypatruj doskonałości w swoim życiu. Stwórz ideał samego siebie. Przebywanie w obecności ideału nie jest łatwe, albowiem wymaga siły i śmiałości.

Doskonałość

Doskonałość może być niebezpieczna. Dążenie do mistrzostwa może prowadzić do szaleństwa. Doskonałość nie powinna być twoim celem. Cel to bycie lepszym niż było się wczoraj. *Kaizen czyli ciągłe dążenie do doskonałości, stałe nigdy niekończące się samodoskonalenie.

Czy warto być perfekcyjnym oraz idealnym?

czy warto starać się o bycie perfekcyjnym i idealnym
  • „Skończone jest lepsze niż doskonałe”. – Mark LeBlanc
  • „Ludzie mówią, że jestem perfekcjonistą, ale to nieprawda. Jestem „właściwistą”. Robię coś dotąd, aż będzie zrobione właściwie, po czym biorę się za kolejną rzecz”. – James Cameron
  • „Jakość polega na robieniu czegoś dobrze, nawet gdy nikt nie patrzy”. – Henry Ford
  • „Nikt nie jest doskonały lecz każdy może zmienić się na lepsze”.
  • „To co wciąż robimy stanowi o nas, doskonałość nie bierze się z jednokrotnego czynu, lecz z przyzwyczajenia”. – Arystoteles.