rola jaką odgrywają papierosy, nikotyna na odchudzanie

Papierosy (nikotyna) a odchudzanie

tomekskorczewski.pl » Blog » Papierosy (nikotyna) a odchudzanie


PYTANIA DO ODPOWIEDZI
Czy osoby palące są szczuplejsze? Czy palenie pomaga schudnąć? Czy jak przestanę palić papierosy to przytyję?

Czy zdajecie sobie sprawę, że osoby palące żyją średnio kilkanaście lat krócej, w porównaniu do osób niepalących? Czy wiecie, że skutkiem palenia papierosów są nowotwory, choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby układu oddechowego i wiele innych? Na pewno nie raz o tym słyszeliście i na pytania odpowiedzieliście twierdząco. Co zatem jest przyczyną, że nadal palicie? Obawiacie się zerwać z nałogiem bo uważacie, że przytyjecie? Być może są wśród Was osoby zastanawiające się nad zapaleniem pierwszego papierosa, bo chcą schudnąć, ale czy rzeczywiście dzięki temu zgubicie zbędne kilogramy? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w poniższym artykule.

Czy osoby palące są szczuplejsze?

palenie papierosów może przyczyniać się do schudnięcia

Na podstawie licznych badań stwierdzono istnienie zależności między paleniem papierosów, a masą ciała człowieka. Zauważono, że osoby palące są często szczuplejsze od osób nie palących (mniejszy wskaźnik masy ciała BMI – Body Mass Index). Tłumaczyć to można działaniem nikotyny, która wpływa na zmniejszenie apetytu oraz zwiększenie wydatku energetycznego organizmu – nasilenie spoczynkowej przemiany materii (na wydatek energetyczny wpływa wiele czynników m.in. długość palenia, aktywność fizyczna, masa ciała). Wypalenie jednego papierosa powoduje wzrost wydatku energetycznego o kilka procent w czasie kilkudziesięciu minut, a wypalenie w ciągu doby 24 papierosów o około 10%.

Według niektórych badań termogeneza organizmu powiązana jest z ilością wypalonych papierosów. Jak mogłoby się wydawać, wraz z większą ich ilością masa ciała powinna spadać. Tymczasem większość badań nie potwierdza tego przekonania, wręcz przeciwnie, ryzyko wystąpienia otyłości w grupie tych osób zdecydowanie wzrasta. Badania przeprowadzone w Szwajcarii wykazały, że osoby palące więcej niż 20 papierosów dziennie mają wyższą masę ciała w porównaniu do osób palących od 1 do 9 papierosów. Tłumaczy się to występowaniem innych czynników, takich jak zmniejszona aktywność fizyczna, spożywanie dużej ilości alkoholu oraz niewłaściwa dieta.

tytoń i nikotyna wpływają na masę ciała

Tymczasem według innych badań wartości BMI osób rozpoczynających palenie, w ciągu 2-3 pierwszych lat wzrastały. Nie można zatem jednoznacznie stwierdzić, że jak zaczniemy palić to schudniemy. Miejcie na uwadze, że wyniki badań często bywają przeciwstawne. Poza tym palenie tytoniu sprzyja przyrostowi tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha, zwiększając ryzyko zachorowań na choroby serca, cukrzyce typu II, powodując zwiększenie oporności tkanek na insulinę. Przyczyną może być zaburzenie gospodarki hormonalnej. U mężczyzn obserwuje się spadek poziomu testosteronu, natomiast u kobiet zachwianie równowagi między hormonami męskimi i żeńskimi.

Nałogowi palacze często zastępują posiłki papierosami, co przekłada się na mniejszą podaż energetyczną w ciągu dnia. Z drugiej strony zostaje zaburzone odczuwanie smaku i zmniejsza się łaknienie. Stąd mogą wynikać niższe wartości BMI (Body Mass Index).

Masa ciała po zerwaniu z nałogiem

przytyję czy schudnę po rzuceniu palenia

Osoby palące często boją się zerwać z nałogiem z obawy przed przytyciem, w wielu przypadkach pojawiający się przyrost masy ciała skłania do jego wznowienia. Przyrost masy ciała (po „rzuceniu” palenia) wynosi około 8 – 10 kg lub 5 – 6%. Głównym powodem jest wzrost spożycia energii (średnio o 200-300 kcal), związany ze spadkiem wydatku energetycznego organizmu (nikotyna nie wpływa już na metabolizm, a on sam spowalnia) oraz z niekontrolowanym podjadaniem np. słodyczy, kalorycznych przekąsek.

Po zerwaniu z paleniem, zmysły człowieka wracają do równowagi, a co z tym się wiąże zwiększa się apetyt. Niestety powstaje również głód nikotynowy, który były palacz próbuje przezwyciężyć, szukając jakiegoś sposobu na jego zniwelowanie. Często w takiej sytuacji sięga po słodycze, przekąski, produkty wysoko przetworzone, i TO JEST RZECZYWISTYM POWODEM TYCIA. Obserwuje się również syndrom pustych rąk. Warto w tym wypadku mieć w pobliżu zdrowe przekąski, warzywa, owoce. Ponadto przyrost masy ciała może być wyższy u osób palących większe ilości papierosów.

Bierne palenie a odchudzanie

wpływ biernego palenia w odchudzaniu, spadku masy ciała

Zdaniem wielu badaczy bierne palenie wpływa na masę ciała. U dzieci przebywających w środowisku dymu tytoniowego mogą wystąpić zmiany metaboliczne w organizmie odpowiadające za obecność otyłości. Badania przeprowadzone wśród osób niepalących zamieszkałych z rodzicami palącymi i grupą kontrolną (osoby i rodzice nie palący) wykazały występowanie wyższego BMI u tych pierwszych – czyli w sytuacji kiedy oboje rodziców paliło.

WNIOSKI – PAPIEROSY A ODCHUDZANIE

czy papierosy pomagają schudnąć i ułatwiają odchudzanie

Reasumują, palenie tytoniu nie jest najlepszą drogą do zrzucenia zbędnych kilogramów, albowiem sprzyja tworzeniu brzusznej tkanki tłuszczowej oraz licznym chorobom. Rzeczywiście wasze BMI może być niższe ale obwód pasa może się zwiększyć. Palenie powoduje ogólne wyniszczenie organizmu, a ponadto przyspiesza proces starzenia. Owszem stwierdzono wpływ nikotyny na zmniejszenie apetytu i przyspieszenie metabolizmu, co sugeruje, że palenie pomaga schudnąć. Jednakże czy chcecie być kilka procent lżejsi, co wcale takie oczywiste być nie musi (badania na temat wpływu papierosów na masę ciała często się różnią), a w przyszłości „odpukać” zachorować na złośliwe nowotwory, mieć problemy z układem krążenia, kłopoty z oddychaniem?

A co się stanie, jeżeli nawet przytyjecie kilka kilogramów? W dłuższej perspektywie i tak będziecie wygrani. Zyskacie zdrowie, polepszy się wasza kondycja fizyczna, samopoczucie, wygląd skóry, włosów czy paznokci. Pozbędziecie się przykrego zapachu z ubrań. Zastanówcie się co będzie trudniejsze, zerwanie z nałogiem czy zgubienie kilku kilogramów, według mnie to pierwsze, więc jeżeli są jakieś osoby, które chcą zacząć palić aby schudnąć, to naprawdę nie warto!

„Rzucić palenie? To łatwe. Robiłem to tysiące razy”.
Mark Twain

nałóg nikotynowy