emocje i uczucia oraz sposób radzenia sobie z nimi

Emocje i uczucia. Jak sobie z nimi radzić?

tomekskorczewski.pl » Blog » Emocje i uczucia. Jak sobie z nimi radzić?


Emocje to siła napędowa, są reakcją na nasze życiowe doświadczenia. Emocje nie kłamią są szczere i czyste. Wpływają na to, jak postrzegamy świat np. kiedy jesteśmy szczęśliwi wszystko wokół nas jest piękne. Kiedy jesteśmy w złym humorze wszystko jest beznadziejne. Bądź wdzięczny za emocje, traktuj je jako swojego przyjaciela. Doświadczaj wszystkich emocji, całego bogactwa człowieczeństwa.

Emocje to po części ekspresje cielesne, za pomocą ciała możesz je wzmacniać lub osłabiać. Negatywne emocje potrafią pełnić funkcje ochronną. Zazwyczaj negatywne emocje górują na pozytywnymi: ból nad przyjemnością, lęk nad nadzieją. Emocje są niezbędne dla naszego przetrwania i rozwoju. Nie jesteś swoimi emocjami, uczuciami.

Uczucia i emocje rządzą postępowaniem większości ludzi. Swoje decyzje i działania opieramy na emocjach. Silne przeżycia emocjonalne, mogą powstać z pozornie błahych rzeczy. Słowne etykiety wywołują emocje i uczucia. Wywołuj emocje w ludziach, do których chcesz dotrzeć. Emocje są zaraźliwe.

Wszystkie emocje są ważne – działanie i rola

wszystkie odczuwane emocje są ważne

Wszystkie emocje są ważne. Wszystkie emocje ci służą. Spraw aby emocje pracowały na twoją korzyść. Traktuj je jako sojusznika, a nie jako wroga. Traktuj negatywne emocje, jakby służyły ci w osiągnięciu pozytywnych celów.

Emocje informują cię o konieczności dokonania zmiany, wzywają (dają sygnał) do działania. Bądź ciekawy, co chcą ci powiedzieć. Wzbudzaj w sobie ciekawość własnych emocji, zadawaj pytania. Bądź pewny, że zawsze sobie poradzisz ze swoimi emocjami. Emocje mogą przekazywać ci wiadomość, że coś jest nie tak. Dają ci szansę do nauczenia się czegoś.

Emocje działają natychmiast w porównaniu do myślenia, które wymaga czasu i wysiłku. Reakcja emocjonalna może utrudniać poprawne myślenie.

Kontroluj swoje emocje

jak kontrolować emocje i nad nimi panować

Bądź Panem swoich emocji, kontroluj je. Panuj nad emocjami, dzięki czemu będziesz kontrolował swoje zachowanie. Nie pozwalaj rządzić swoim emocjom. Niech będą twoim sługą. Nie bądź ich niewolnikiem. Ty jesteś odpowiedzialny za kontrolowanie swoich emocji. Sam odpowiadasz za swoje emocje. Nie pozwól by czynniki zewnętrzne kontrolowały twoje emocje. Nie oddawaj innym pilota do swoich emocji.

Nie podejmuj decyzji w skrajnych emocjach. Emocje szybciej zmienią się pod wpływem działania, niż pod wpływem logiki. Panując nad swoim działaniem, przejmujesz panowanie nad swoimi emocjami.

Jak radzić sobie z emocjami?

świadome kierowanie i radzenie sobie z emocjami

Emocje są skutkiem ruchu, twoje ciało kieruje twoimi emocjami. Zachowuj się jak osoba szczęśliwa, uśmiechaj się, miej odpowiednią postawę, a za twoim ciałem podążą emocje i poczujesz się lepiej. Ty sam jesteś źródłem emocji, jeżeli chcesz się poczuć dobrze, to nie musisz czekać na nie wiadomo jakie okoliczności zewnętrzne. Postanawiasz, że od tej chwili jesteś radosny i tak jest. Zasiewaj w sobie pozytywne emocje, wówczas na negatywne nie będzie miejsca.

  • bądź ich świadomy, uświadom je sobie, poczuj je, rozpoznaj
  • obserwuj je, odłącz się od sytuacji, obserwuj ją z boku
  • nazwij je
  • zaakceptuj
  • nie wypieraj ich, nie odrzucaj i nie unikaj, nie pozbywaj się emocji, naucz się z nimi żyć
  • nie tłum
  • zadawaj pytania do pojawiających się emocji
  • nie walcz z negatywnymi emocjami, zrozum je i ukierunkowuj tak, aby ci służyły
  • weź odpowiedzialność za swoje negatywne emocje
  • reguła 5 minut: postanów, że maksymalnie przez 5 minut będziesz przeżywał negatywne emocje
  • skonfrontuj się ze swoimi złymi emocjami, a się ich pozbędziesz
  • nie oceniaj emocji jako „dobre” lub „złe”
  • mów szczerze o swoich emocjach
  • spisz je, a się od nich uwolnisz.

Uczucia

wyrażaj swoje uczucia

Uświadamiaj sobie swoje uczucia. Twoje uczucia zależą od tego na czym się koncentrujesz. Nie pozwól, aby twoje uczucia kontrolowały twoje działania. Podporządkuj swoje uczucia swoim wartościom. Nie wyrażone uczucia nie umierają, wracają później w gorszej formie.

Nie usprawiedliwiaj negatywnych uczuć. Nie szukaj powodów uzasadniających swoje uczucia. Odrzuć rolę sędziego. Pozwól uczuciom po prostu być. Nie identyfikuj się ze wszystkim, w ten sposób ograniczysz powstawanie negatywnych uczuć.

Wszystko co robisz opiera się na uczuciach. Akceptuj swoje uczucia, nie wypieraj ich, nie tłum, nie zaprzeczaj im. Miej odwagę otwarcie okazywać uczucia. Żeby móc cieszyć się życiem, warto mówić o swoich uczuciach. Mów to, co czujesz. Nie czuj się winny mówiąc to, co czujesz. Miej odwagę być szczerym. Mów otwarcie, że kochasz, doceniasz, nie przejmuj się tym, jak ktoś zareaguje.

Co to jest strach, lęk?

czym jest strach i lęk oraz postępowanie z nim

Strach jest emocją skierowaną w przyszłość, boisz się czegoś, co jeszcze nie miało miejsca, czegoś nierealnego. Boisz się fikcyjnej sytuacji, która istnieje tylko w twojej głowie. Ludzie boją się nieznanego. Lęk jest jedynie stanem umysłu. Nie bój się żyć, umrzeć i czegokolwiek stracić. Lęk to iluzja. Jest czymś naturalnym. Pragnienie i lęk są decydującymi emocjami wpływającymi na twoje zachowanie.

Strach jest wyobrażeniem, wytworem umysłu (lęki są twoim własnym wytworem). To potwór, którego sam stworzyłeś. Lęk jest jedną z najsilniejszych emocji. Często strach przed stratą jest silniejszy, niż potrzeba zysku. Strach umożliwia nam pobudkę do osobistego rozwoju. To czego się boisz zapewnia ci rozwój.

Strach blokuje. Strach przed niepowodzeniem paraliżuje. Organizm reaguję na strach na 3 sposoby: ucieczka, walka, zamrożenie. Nie poświęcaj strachu, lękom swojego czasu. Wyzbądź się lęku przed porażką i odrzuceniem. *Przeciwieństwem lęku jest miłość. *Lęk zabija marzenia.

Działanie pomimo strachu i lęku

działanie pomimo strachu i lęku pokonuje negatywne uczucia i emocje

Działaj z werwą pomimo niego, niech cię mobilizuje. Zwalczaj go praktyką. Akceptuj go i wykorzystuj jako motywator. Niech napędza cię do działania. Nie unikaj strachu, niech będzie twoim paliwem działań. Świadomie konfrontuj się z nim. Nie unikaj strachu tylko stawiaj mu czoła, zmierz się z nim twarzą w twarz. Wyjdź naprzeciw swoim lękom. Im bardzie próbujesz pozbyć się strachu, tym jest on silniejszy. Rób rzeczy których się boisz. Działaj bez wahania a przezwyciężysz strach. Nie żyj w cichej desperacji, działaj pomimo lęku.

Nie odczuwanie strachu może oznaczać, że podejmujesz za małe działania. Brak strachu = stagnacja, brak rozwoju. Robiąc to czego się obawiasz, będziesz się rozwijał. Niewielka dawka lęku świadczy o tym, że się starasz i rozwijasz. Lęk, strach przed czymś oznacza, że powinieneś to zrobić. Strach to wskazówka, że zmierzasz we właściwym kierunku. Jeżeli nie czujesz chodź odrobiny strachu przed nowym zadaniem, to jest ono dla ciebie za małe.

Jak pozbyć się strachu i lęku?

eliminacja i pozbycie się strachu i lęku różnymi metodami

Od ciebie zależy czy strach jest trucizną czy lekarstwem. Strach to wspaniały nauczyciel. Strach jest czymś dobrym. To tylko myśl. Trudno jest myśleć o dwóch rzeczach jednocześnie, dlatego jak pojawi się strach, to przekieruj swoje myśli na coś pozytywnego. Przypominaj sobie coś przyjemnego, wyobrażaj sobie miłe chwile, sukcesy. Strach lubi bezczynność, dlatego kiedy się pojawi zacznij działać. Działaj pomimo lęku, a wówczas lęk zniknie. Człowiek zajęty nie rozmyśla…

Nie udawaj i nie wmawiaj sobie, że nie czujesz strachu. Jeśli się boisz, to przyznaj się do tego. Nie bój się przyznać do swoich odczuć. Lęk jest cechą wyuczoną, której można się pozbyć. Strach możesz przyćmić wdzięcznością. Przeramuj lęk w ekscytacje. Zastąp lęk wiarą.

Stres

stres i jego źródła

Stres jest nierozerwalnie związany z życiem, może działać na ciebie w sposób dobry (dodawać energii, entuzjazmu) lub zły (czujesz się zmęczony, nieszczęśliwy). Życie bez stresu nie istnieje, dlatego zaakceptuj go i naucz się z nim postępować. Stres jest wynikiem myślenia długotrwałego i zamartwiania się rzeczami, które mogą nigdy nie nastąpić. To nie to, co się wydarza, tylko to, co o tym myślisz powoduje stres.

Ekspozycja na małe dawki stresu wzmacnia. Jest on zdrowy w umiarkowanych ilościach i wtedy, kiedy nie wymknie się nam spod kontroli. Nie może ci zaszkodzić, jeżeli panujesz nad swoimi myślami. Spraw żeby był dla ciebie użyteczny.

Wykorzystuj stres, by zmierzać w pożądanym przez siebie kierunku. Niech wyostrza twoje zmysły i napędza cię do pracy. Niech wzmacnia cię, mobilizuje, hartuje i motywuje. Śmiej się ze stresu. Unikanie stresu może być stresujące. Stres utrzymuje skupienie, zmusza cię do radzenia sobie z trudnościami. Poziom stresu jest powodowany przez ciebie samego.

Źródła stresu: zmartwienia, brak celu i sensu w życiu, niedokończone działania, lęk przed porażką, lęk przed odrzuceniem, zaprzeczenie, gniew. Również pośpiech powoduje stres. Pamiętaj, że to nie wydarzenia powodują stres, tylko twoja reakcja na nie (twoje postrzeganie sytuacji powoduje stres), od ciebie zależy czy zareagujesz w sposób stresujący czy niestresujący.

Gniew

gniew

Gniew jest energią. Pojawia się kiedy tłumimy żal. Nie kieruj gniewu na siebie tylko wykorzystaj dla swojego dobra np. do ćwiczenia, wizualizowania. Wykorzystuj gniew do osiągania wyników, ale celowo się do niego nie doprowadzaj. Niech pomaga ci usuwać z drogi przeszkody. Bądź dzięki niemu zdeterminowany. Niech daje ci napęd i poczucie mocy. Nadaj jemu kierunek na działanie.

Każdy rodzaj gniewu jest oznaką strachu. Porzuć gniew. Jeżeli chcesz wyładować gniew na kogoś, to zrób to na osobie, która go wywołała, a nie na kimś, kto nie miał z tym nic wspólnego i wiesz, że ci to wybaczy. Człowiek, który się wścieka traci kontrolę nad sobą i przegrywa ze swoim oponentem.

Żal

żal oraz użalanie się nad sobą

Nie żałuj. Nie żałuj przegapionych okazji, tego co było. Żal jest obciążeniem. Pozbędziesz się żalu zmieniając swoje zachowanie np. zrób coś dobrego dla innych, bądź aktywny, zostań wolontariuszem, wesprzyj szlachetny cel.

Nie powinniśmy opierać się żalowi. Kiedy chcemy płakać to płaczmy. W ten sposób organizm oczyszcza się z energii i umożliwia uzdrowienie. Wynikać to ma z potrzeby serca, a nie z „powinności”. Uczucie żalu leczy.

Użalanie się

Przestań się nad sobą litować. Nie marnuj na to czasu.

  • „Użalanie się nad sobą to niewątpliwie najbardziej destrukcyjny z narkotyków – uzależnia, daje chwilową przyjemność i sprawia, że ofiara traci kontakt z rzeczywistością”. – John Gardner

Zło

Jedynym koniecznym warunkiem, aby zło zatriumfowało, jest bezczynność ludzi dobrych. Nie ma złych zdarzeń, działań, są to jedynie doświadczenia, które czegoś nas uczą i są szansą do rozwoju. Wszelka złość jest wynikiem frustracji. Może wynikać z niespełnionych oczekiwań. Jest często wołaniem o uwagę.

Zazdrość

Zamiast zazdrościć skupiaj się na własnych marzeniach i celach. Nie zazdrość tylko współdziałaj, a nie rywalizuj.

Litość i współczucie

Nie szukaj współczucia. Szukaj szacunku, a nie współczucia. Naucz się współczuć innym, okazuj je. Nie domagaj się litości. Zdaniem innych osób litowanie się nad kimś, to jest robienie komuś krzywdy.

Smutek

Jest złudzeniem. Akceptuj go. Odsłania prawdę duszy. Zawiera nasienie jutrzejszej radości. Gdy cię spotka pamiętaj, że to również przeminie (i przyniesie pozytywne skutki).

Łzy

To potężne znaki oznaczające, że coś jest w naszym życiu bardzo istotne. Uzdrawiają duszę i przyspieszają leczenie.

Różne – chęć czy przymus?

Dążymy do tego, aby emocje decydowały np. o naszej żałobie, wówczas żałoba uzdrawia najbardziej. Jeżeli przeżywamy żałobę, bo „powinniśmy” to łączymy się z naszym ego. Chodzi o to, żeby przeżywać żałobę, płacz z samej chęci, a nie z przymusu.

Emocje i uczucia – cytaty

cytaty o emocjach i uczuciach
  • „Czyste są te wszystkie emocje, które obejmują całego ciebie i dźwigają w górę. Nieczyste są te, które ogarniają tylko jedną część twojej duszy i w ten sposób cię zniekształcają”. – Rainer Maria Rilke
  • „Emocje wzbogacają nasze życie i w szczególny sposób wpływają na to, kim jesteśmy i jak żyjemy”. – Jim Rohn
  • „Daj się poznać przez swoje czyny, a nie słowa ani emocje”. – Tim Grover z książki „Nieustępliwy”
  • „Emocje albo służą, albo rządzą, zależnie od tego, do kogo należą”. – Jim Rohn
  • „Zamartwiając się i niepokojąc, marnujesz czas, który mógłbyś spędzić znacznie bardziej produktywnie”. – Jeffrey Gitomer
  • „Muszę zagubić się w działaniu, by nie zatonąć w rozpaczy”. – Alfred Tennyson
  • „Emocje osłabiają, a płynąca z nich energia niszczy”. – Tim Grover z książki „Nieustępliwy”
  • „Nie jesteśmy tym, co odczuwamy. Nasz nastrój to nie my sami”. – Stephen R. Covey
  • „Zawiść jest jak wypicie trucizny w nadziei, że zabije twoich wrogów”. – Nelson Mandela
  • „I ilekroć tworzysz wokół siebie piękno, leczysz swoją duszę”. – George Orwell
  • „Nie da się zmienić ciemności w światłość ani apatii w ruch bez udziału emocji”. – Carl Gustav Jung
  • „Niewyrażone emocje nigdy nie umierają. Zostają pogrzebane żywcem i później wychodzą w dużo gorszy sposób”. – Sigmund Freud
  • „Lęk przed stratą jest większy od pragnienia zysku”.
  • „Jeśli chcesz by inni byli szczęśliwi praktykuj współczucie jeśli sam chcesz być szczęśliwy praktykuj współczucie”. – Dalajlama
  • „Wiemy zbyt wiele, a czujemy zbyt mało. A przynajmniej odczuwamy zbyt mało tych twórczych emocji, z których wyrasta dobre życie”. – Benjamin Disraeli.