dietetyk onkologiczny Bydgoszcz oraz onkodietetyka

Dietetyk onkologiczny – onkodietetyka

tomekskorczewski.pl » Blog » Dietetyk onkologiczny – onkodietetyka


Dietetyk onkologiczny nazywany również jako onkodietetyk, pracuje z pacjentami onkologicznymi oraz współpracuje z wieloma specjalistami: lekarz onkolog, psycholog, neurolog, kardiolog, geriatra, alergolog, onko/psycholog, endokrynolog Bydgoszcz, hematolog, diabetolog. Czyli jak widzisz onkodietetyka, to połączenie wielu specjalizacji. Pacjent ma możliwość uzyskania pomocy z rąk różnego rodzaju lekarzy. Choroba nowotworowa wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, a dietetyka onkologiczna to tylko jeden z wielu elementów. W centrum onkodietetycznym zrzeszeni są lekarze różnych profesji, dzięki czemu pacjenci uzyskują pomoc w jednym miejscu i nie muszą jeździć po całej Bydgoszczy lub innym mieście.

Choroba nowotworowa pociąga za sobą wiele zmian. Zmiany te dotyczą funkcjonowania organizmu na podłożu biochemicznym oraz sfery mentalnej. Pogorszający się stan fizyczny pacjenta, wpływa na jego samopoczucie. Chcąc zapobiec tym zmianom lub jak najbardziej ograniczyć ich występowaniu, powinniśmy zadbać o dietę pacjenta oraz skorzystać z porady innych specjalistów np. psychologa. To co jemy, ma wpływ jak się czujemy. Odpowiednio dobrana dieta, pod występujące jednostki chorobowe (niestety powikłania choroby onkologicznej mogą zaburzyć funkcjonowanie wielu narządów) poprawi funkcjonowanie organizmu oraz wpłynie na poziom energii życiowej.

O sposób odżywiania, najlepiej zadbać wtedy, kiedy jesteśmy zdrowi. Wiemy jednak, jak to wygląda w rzeczywistości. Nawet jak już zdajemy sobie sprawę, co powinniśmy jeść, to czy do tej wiedzy się stosujemy? No nie zawsze. To jest jak z paleniem papierosów. Ludzie wiedzą, że palenie szkodzi, a i tak palą. Co natomiast wtedy, kiedy chcemy poprawić nasz sposób żywienia, ale nie mamy żadnego pojęcia na temat zasad zdrowego odżywiania. Z pomocą wówczas przychodzi onkodietetyka, o czym piszę poniżej.

Onkodietetyka w Bydgoszczy

onkodietetyka w bydgoszczy, stowarzyszenie

Na wstępie odsyłam na stronę dietetyk Bydgoszcz, znajdziesz tam moją ofertę związaną z usługami dietetycznymi w Bydgoszczy. Na chwilę obecną nie udzielam porad online, jeżeli coś w tym zakresie się zmieni, poinformuję Cię o tym na wspomnianej stronie.

Jeżeli chodzi o poniższe dane, podaję je czysto informacyjnie. Nie polecam, ani nie zniechęcam. Potraktuj mnie jako listonosza przynoszącego przesyłkę. Udostępniam Ci tylko informacje. *Jeżeli interesuje cię zagadnienie, to najlepiej samemu poszperaj w Internecie na temat onkodietetyka Bydgoszcz opinie.

Stowarzyszenia:

 • Polskie Stowarzyszenie Onkodietetyki
  ul. Bydgoskich Przemysłowców 6, województwo kujawsko-pomorskie, 85-862 Bydgoszcz

Inne miejsca:

 • Centrum onkodietetyki w Bydgoszczy
  ul. Jana Karola Chodkiewicza 51, 85-667 Bydgoszcz
  Znajdziesz tutaj centrale firmy, punkt obsługi pacjenta oraz centrum szkoleniowe.

Studia:

Nie znalazłem kierunku studiów/kształcenia w Bydgoszczy związanego typowo z onkodietetyką, ale wydaję mi się, że to tylko kwestia czasu. Jeżeli chodzi o inne miasta, możesz spotkać się z kierunkami: „dietetyka w chorobach nowotworowych”, „dietetyka w chorobach wewnętrznych i metabolicznych”, „żywienie człowieka w zdrowiu i w chorobie”.

Dodatkowe informacje:

W lutym 2022 roku pod patronatem Centrum Onkologii w Bydgoszczy odbyło się sympozjum na temat terapii żywieniowej w onkologii. Przeprowadzono je w formie online. Udział w konferencji był darmowy, wystarczyło jedynie wcześniej się zarejestrować. Wydarzenie miało charakter interdyscyplinarny, wspomniano o współpracy dietetyków, onkologów oraz chirurgów onkologicznych. Poruszano tematy związane m.in. z dobrymi praktykami żywienia klinicznego, z najnowszymi zaleceniami naukowymi dotyczącymi terapii dietetycznej w onkologii.

Na czym polega pomoc dietetyka onkologicznego?

onkodietetyk i konsultacje online
 • dietetyk onkologiczny przeprowadzi szczegółowy wywiad żywieniowo – zdrowotny. Na jego podstawie, dobierze odpowiedni system postepowania dietetycznego oraz współpracy z innymi specjalistami
 • onkodietetyk zapozna Cię z najnowszymi doniesieniami ze świata naukowego odnośnie onko dietetyki
 • udzieli Ci konsultacji online, jeżeli będziesz mieszkał (w tym wypadku) daleko poza Bydgoszczą
 • interpretuje wyniki badań laboratoryjnych oraz od lekarzy innych specjalizacji, oczywiście we współpracy z danym lekarzem
 • zleca wykonanie badań w zależności od nowotworu pacjenta, kieruje chorego w odpowiednie miejsca
 • wykonuję analizę składu ciała oraz analizę stanu odżywienia. Po dokładnej analizie dobiera spersonalizowaną dietę oraz sposób postępowania
 • bierze pod uwagę wskazania, zalecenia innych lekarzy, ściśle z nimi współpracując
 • na bieżąco wprowadza korekty do postępowania terapeutyczno – dietetycznego
 • pomaga pacjentom onkologicznym w zmianie nawyków żywieniowych
 • monitoruje cały proces prowadzenia pacjentów
 • udziela porad dotyczących planowania i robienia zakupów, całej logistyki przygotowywania zdrowych i smacznych posiłków
 • zna zagadnienia z technologii żywności, sposobu przyrządzania posiłków, metod obróbki termicznej surowców (gotowanie, duszenie, smażenie, pieczenie), umożliwiających zachowanie jak największej ilości składników mineralnych i witamin. Zdobytą wiedzą dzieli się z pacjentem.
 • onkodietetyka, to również indywidualnie dopasowane plany żywieniowy. Każda osoba jest inna, w związku z tym inne jest też postepowanie. Pacjenci różnie znoszą, „tą samą chorobę nowotworową”. Specjalista do spraw żywienia człowieka zdaję sobie z tego sprawę i dopasowuje twoją dietę indywidualnie pod Ciebie
 • oprócz pomocy choremu, udziela również merytorycznych wskazówek rodzinie (osobom najbliższym) pacjenta
 • udostępnia materiały edukacyjne, z których poszerzysz swoją wiedzę oraz będziesz postępował bardziej świadomie
 • organizuje liczne spotkania, wykłady czy warsztaty tematycznie związane z zagadnieniami dietetyki onkologicznej.