zielona herbata na odchudzanie

Zielona herbata a odchudzanie

tomekskorczewski.pl » Blog » Zielona herbata a odchudzanie


Czy zielona herbata ma właściwości odchudzające? Według licznych badań takie właściwości posiada, ale żeby było ciekawiej, według innych naukowców i wyników ich analiz, zielona herbata nie odgrywa żadnej roli w procesie odchudzania. To kto w końcu ma rację? Jak to często bywa, racja leży zapewne gdzieś po środku (chociaż znalazłem zdecydowanie więcej artykułów i badań o pozytywnym wpływie naparu w procesie redukcji masy ciała oraz w zapobieganiu nadwagi i otyłości).

To pić zieloną herbatę czy nie?

picie naparu herbaty w filiżankach

Uważam, że warto spróbować i zobaczyć jak zielona herbata zadziała właśnie na nas. Każdy organizm jest inny i to co działa dla jednej osoby może być bezużyteczne dla drugiej. Jeżeli nie macie przeciwwskazań zdrowotnych to kilka filiżanek dziennie nie powinno wam zaszkodzić. Wręcz przeciwnie, działa ona dobroczynnie na organizm człowieka, a lista jej prozdrowotnych właściwości jest bardzo długa. Zdaniem Japończyków napar z zielonej herbaty łagodzi kilkadziesiąt dolegliwości. Od wieków jest wykorzystywany jako napój leczniczy.

Niektóre właściwości zielonej herbaty

właściwości odchudzające zielonego naparu
 • ułatwia koncentrację,
 • posiada właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne,
 • poprawia pamięć,
 • uśmierza ból stawów,
 • obniża ryzyko zawału serca,
 • ma działanie przeciwmiażdżycowe,
 • obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów,
 • zapobiega rozwojowi nowotworów,
 • obniża ciśnienie krwi,
 • zapobiega otyłości, hamuje tworzenie się tkanki tłuszczowej,
 • (prawdopodobnie) redukuje aktywność enzymów odpowiedzialnych za trawienie węglowodanów i tłuszczów,
 • wzmacnia odporność organizmu,
 • ma właściwości „przeciwstarzeniowe”,
 • przyspiesza przemianę materii.

Zielona herbata – właściwości odchudzające

herbata i jej właściwości odchudzające

Zielona herbata należy do najbardziej popularnych napojów na świecie. Przypisuje się jej wpływ na regulację masy ciała oraz tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka. Stosowana jest w kuracjach odchudzających. Odgrywa rolę we wchłanianiu i trawieniu pożywienia, hamuje angiogenezę, pobudza termogenezę (galusan epigallokatechiny – EGCG) powoduje redukcję masy ciała poprzez nasilenie termogenezy – zwiększa wydatek energii, która jest uwalniana pod postacią ciepła, m.in. na skutek spalania zapasów tłuszczowych, moduluje metabolizm składników pokarmowych takich jak węglowodany i tłuszcze.

Katechiny a tkanka tłuszczowa

działanie katechin redukujące tkankę tłuszczową

Zielona herbata zawiera katechiny odpowiedzialne za jej silne właściwości przeciwutleniające. Związki te należące do flawonoidów korzystnie wpływają na organizm człowieka, wykazując również pozytywne efekty w leczeniu nadwagi i otyłości. Istnieje wiele dowodów naukowych potwierdzających tę tezę. W wyniku przeprowadzonych badań na Tajwanie stwierdzono, że osoby regularnie pijące napar z zielonej herbaty przez dłuższy okres czasu, miały niższy odsetek tkanki tłuszczowej oraz mniejszy obwód bioder i talii w stosunku do osób nie pijących zielonej herbaty w ogóle.

Inne badania również wskazują na spadek masy ciała, obniżenie wskaźnika BMI i redukcję tkanki tłuszczowej. Naukowcy wykazali, że włączenie suplementacji katechin do codziennej diety niskokalorycznej, także przyczynia się do wyżej wspomnianych efektów. Dodatkowo składniki zielonej herbaty (katechiny, galusan epigallokatechiny – EGCG) hamują wchłanianie tłuszczów oraz glukozy w wyniku zmiany działania enzymów trawiennych.

Podsumowanie – napój pomocny w odchudzaniu

zielony herbaciany napój na odchudzanie

Najważniejszy w odchudzaniu jest ujemny bilans kaloryczny. Bez niego nie schudniemy i nie pozbędziemy się niechcianej tkanki tłuszczowej. Jeżeli dostarczymy do organizmu mniej kalorii niż on potrzebuje i dopiero teraz wspomożemy się właściwościami odchudzającymi zielonej herbaty, to wówczas będzie miało to sens. Herbata powinna być tylko dodatkiem, a nie podstawowym elementem na którym opieramy odchudzanie.