Czy zielona herbata ma właściwości odchudzające? Według licznych badań takie właściwości posiada, ale żeby było ciekawiej, według innych naukowców i wyników ich analiz, zielona herbata nie odgrywa żadnej roli w procesie odchudzania. To kto w końcu ma rację? Jak to często bywa, racja leży zapewne gdzieś po środku (chociaż znalazłem zdecydowanie więcej artykułów i badań o pozytywnym wpływie naparu w procesie redukcji masy ciała oraz w zapobieganiu nadwagi i otyłości).
To pić zieloną herbatę czy nie?
Uważam, że warto spróbować i zobaczyć jak zielona herbata zadziała właśnie na nas. Każdy organizm jest inny i to co działa dla jednej osoby może być bezużyteczne dla drugiej. Jeżeli nie macie przeciwwskazań zdrowotnych to kilka filiżanek dziennie nie powinno wam zaszkodzić. Wręcz przeciwnie, działa ona dobroczynnie na organizm człowieka, a lista jej prozdrowotnych właściwości jest bardzo długa. Zdaniem Japończyków napar z zielonej herbaty łagodzi kilkadziesiąt dolegliwości. Od wieków jest wykorzystywany jako napój leczniczy.
Niektóre właściwości zielonej herbaty
- ułatwia koncentrację,
- posiada właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne,
- poprawia pamięć,
- uśmierza ból stawów,
- obniża ryzyko zawału serca,
- ma działanie przeciwmiażdżycowe,
- obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów,
- zapobiega rozwojowi nowotworów,
- obniża ciśnienie krwi,
- zapobiega otyłości, hamuje tworzenie się tkanki tłuszczowej,
- (prawdopodobnie) redukuje aktywność enzymów odpowiedzialnych za trawienie węglowodanów i tłuszczów,
- wzmacnia odporność organizmu,
- ma właściwości „przeciwstarzeniowe”,
- przyspiesza przemianę materii.
Zielona herbata – właściwości odchudzające
Zielona herbata należy do najbardziej popularnych napojów na świecie. Przypisuje się jej wpływ na regulację masy ciała oraz tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka. Stosowana jest w kuracjach odchudzających. Odgrywa rolę we wchłanianiu i trawieniu pożywienia, hamuje angiogenezę, pobudza termogenezę (galusan epigallokatechiny – EGCG) powoduje redukcję masy ciała poprzez nasilenie termogenezy – zwiększa wydatek energii, która jest uwalniana pod postacią ciepła, m.in. na skutek spalania zapasów tłuszczowych, moduluje metabolizm składników pokarmowych takich jak węglowodany i tłuszcze.
Katechiny a tkanka tłuszczowa
Zielona herbata zawiera katechiny odpowiedzialne za jej silne właściwości przeciwutleniające. Związki te należące do flawonoidów korzystnie wpływają na organizm człowieka, wykazując również pozytywne efekty w leczeniu nadwagi i otyłości. Istnieje wiele dowodów naukowych potwierdzających tę tezę. W wyniku przeprowadzonych badań na Tajwanie stwierdzono, że osoby regularnie pijące napar z zielonej herbaty przez dłuższy okres czasu, miały niższy odsetek tkanki tłuszczowej oraz mniejszy obwód bioder i talii w stosunku do osób nie pijących zielonej herbaty w ogóle.
Inne badania również wskazują na spadek masy ciała, obniżenie wskaźnika BMI i redukcję tkanki tłuszczowej. Naukowcy wykazali, że włączenie suplementacji katechin do codziennej diety niskokalorycznej, także przyczynia się do wyżej wspomnianych efektów. Dodatkowo składniki zielonej herbaty (katechiny, galusan epigallokatechiny – EGCG) hamują wchłanianie tłuszczów oraz glukozy w wyniku zmiany działania enzymów trawiennych.
Podsumowanie – napój pomocny w odchudzaniu
Najważniejszy w odchudzaniu jest ujemny bilans kaloryczny. Bez niego nie schudniemy i nie pozbędziemy się niechcianej tkanki tłuszczowej. Jeżeli dostarczymy do organizmu mniej kalorii niż on potrzebuje i dopiero teraz wspomożemy się właściwościami odchudzającymi zielonej herbaty, to wówczas będzie miało to sens. Herbata powinna być tylko dodatkiem, a nie podstawowym elementem na którym opieramy odchudzanie.