rola insuliny na masę ciała i odchudzanie

Wpływ insuliny na masę ciała

tomekskorczewski.pl » Blog » Wpływ insuliny na masę ciała


Czy insulina może mieć wpływ na masę ciała człowieka i odchudzanie?

Na to pytanie będę próbował udzielić odpowiedzi w dzisiejszym artykule. Na początku wypadałoby napisać kilka słów na temat insuliny. Zapewne nie raz o niej słyszeliście i czytaliście, zatem przytoczę tylko parę zdań w ramach krótkiej powtórki.

Insulina jest najważniejszym hormonem wydzielanym przez trzustkę. Uczestniczy w regulacji przyjmowania pokarmu. Przekazuje do podwzgórza informacje o jego spożyciu i działa jako bodziec sytości. Zbudowana jest z dwóch łańcuchów polipeptydowych (polipeptyd to cząsteczka podobna do białka, ale zbudowana z mniejszej liczby aminokwasów), jeden składa się z 21 aminokwasów, natomiast drugi z 30 aminokwasów. Dzięki insulinie organizm człowieka może magazynować glukozę, która odkładana jest głównie w wątrobie i mięśniach. Ponadto insulina nasila transport aminokwasów do mięśni szkieletowych (a glukozy do mięśni, wątroby i komórek tkanki tłuszczowej). Bywa wykorzystywana (jej wpływ) przez osoby trenujące na siłowni, w celu rozbudowy tkanki mięśniowej.

Wydzielanie insuliny zależne jest od wielu czynników, niektóre z nich przedstawiam poniżej

czynniki wpływające na wydzielanie insuliny

Pobudzający wpływ na wydzielanie hormonu wywiera/wywierają:

  • zwiększone stężenie/wzrost glukozy we krwi,
  • glukagon,
  • niektóre aminokwasy: arginina, lizyna, leucyna,
  • wolne kwasy tłuszczowe,
  • hormony produkowane przez jelita i przysadkę,
  • i inne czynniki m.in. cholinergiczne włókna nerwu błędnego.

Z kolei hamujący wpływ na wydzielanie insuliny ma:

  • adrenalina,
  • noradrenalina,
  • neuropeptyd galanina,
  • somatostatyna.

Przejdźmy powoli do sedna sprawy. Czy jako osoba z nadwagą lub otyłością, czy też mająca cukrzycę mogę się spodziewać przyrostu masy ciała pod wpływem podwyższonego poziomu insuliny we krwi? Niestety tak. Osoby chore na cukrzyce typu 2 wdrażając insulinoterapię mogą spodziewać się wzrostu masy ciała, ale nie jest powiedziane, że wszyscy (niestety jest to większość chorych – szczególnie osoby młode i u których nastąpił spadek masy ciała na krótko przed rozpoczęciem insulinoterapii). Mam jednak nadzieję, że znajdziecie się w grupie osób, u której stwierdza się spadek masy ciała. Zazwyczaj są to osoby starsze lub mające otyłość (BMI>30). Nie będę tutaj zajmował się wpływem insulinoterapii na masę ciała u chorych na cukrzycę typu 2, ponieważ ten temat jest bardzo szeroki. Skupie się tylko na podstawowych informacjach.

Wiemy zatem, że możemy przytyć, ale dlaczego tak się dzieje?

anaboliczne działanie hormonu powodujące tycie

Zaprezentuje Państwu kilka mechanizmów mających wpływ na przyrost masy ciała. Insulina:

  • ma działanie anaboliczne, co to znaczy? W organizmie człowieka zachodzą zarówno procesy kataboliczne, jak i anaboliczne. Katabolizm polega na degradacji/rozkładzie składników ciała czy żywności na mniejsze cząstki, z kolei anabolizm na syntezie, na budowie z prostych substratów związków złożonych. Nadmiar energii pochodzącej z pożywienia sprzyja syntezie tłuszczu. Duża ilość węglowodanów w diecie, oznacza duży wyrzut insuliny i sprzyjające warunki do rozrostu tkanki tłuszczowej. W prawidłowo funkcjonującym organizmie, insulina powinna obniżać poziom glukozy we krwi.
  • poprawia przyswajalność przyjętych pokarmów,
  • poprawia apetyt (nasila łaknienie) i odczuwanie smaku potraw (głównie będących źródłem cukrów prostych).

Inne istotne funkcję insuliny dla osób chcących schudnąć:

funkcje hormonu dla osób chcących schudnąć
  • odgrywa role w metabolizmie lipidów, pobudzając syntezę tłuszczów,
  • hamuję rozpad tłuszczów (lipolizę) w wątrobie i tkance tłuszczowej, w ten sposób zmniejszając stężenie wolnych kwasów tłuszczowych we krwi,
  • wpływa na przemiany węglowodanów, lipidów i białek,
  • uczestniczy w metabolizmie glukozy,
  • nasila dokomórkowy transport glukozy. Dodatkowo insulina wpływa na ekspresję genów m.in. w komórkach tkanki tłuszczowej stymulując ekspresję genów enzymów syntetyzujących triacyloglicerole.

Czy możemy uchronić się przed przytyciem?

Od insuliny schudnę czy może przytyję?

Okazuję się, że w pewnym stopniu możemy. Pierwszym sposobem jest ograniczenie w diecie węglowodanów o wysokim indeksie glikiemicznym (czyli takich węglowodanów, które szybko przedostają się do krwiobiegu powodując szybki wzrost poziomu insuliny. Pamiętajcie, że produkty z wysokim IG połączone z produktami o niskim IG można bez obaw spożywać. Ważny jest wówczas ładunek glikemiczny, ale o tym innym razem) oraz tłuszczów nasyconych (zwierzęcych). Drugim elementem jest wysiłek fizyczny. Większa aktywność fizyczna to większa wrażliwość tkanek na działanie insuliny. Pisząc w wielkim skrócie, komórki mięśniowe skuteczniej „wychwytują glukozę”.

Podsumowanie

wzór chemiczny hormonu anabolicznego

Insulina będąc hormonem o silnym działaniu anabolicznym, sprzyja przyrostowi masy ciała, jednak możemy wpływać na poziom tego hormonu w organizmie za pomocą odpowiedniej diety i wysiłku fizycznego.