psychodietetyk bydgoszcz i jego praca z dziećmi i dorosłymi

Psychodietetyk Bydgoszcz

tomekskorczewski.pl » Blog » Psychodietetyk Bydgoszcz


Psychodietetyk Bydgoszcz to specjalista łączący wiedzę dietetyka z wiedzą psychologa. Dietetyk zajmuję się odżywianiem, z kolei psycholog sferą mentalną. Ukończywszy odpowiednie studia (o specjalizacji psychodietetyka), szkolenia czy kursy, może tym wszystkim zajmować się jedna osoba.

Udziela on pomocy zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym. Specjalista pracujący z dziećmi nazywa się psychodietetyk dziecięcy Bydgoszcz. Praca (czasami w ramach NFZ) na tym stanowisku, to kontakt z dziećmi w różnym wieku np. przedszkolnym, szkolnym (dziecko uczęszczające do szkoły podstawowej). To również konsultacje i porady żywieniowe, połączone z terapią psychologiczną z młodzieżą (uczniami szkół średnich).

psychodietetyk dziecięcy bydgoszcz nfz i jego praca z dziećmi

Z jego usług możesz skorzystać w wielu miejscach Polski, w tym również w województwie kujawsko-pomorskim i mieście Bydgoszcz. Możesz go spotkać w gabinecie psychodietetycznym lub skorzystać z wizyty domowej. Konsultacja psychodietetyczna w Bydgoszczy udzielana jest, także w centrach medycznych czy poradniach i gabinetach dietetycznych.

Holistyczne podejście do pacjenta

całościowe holistyczne podejście do pacjenta realizującego diety

Psychodietetyka podchodzi do pacjenta całościowo, łączy różne aspekty jego życia. Wszystko zaczyna się od głowy i nawet najlepsza dieta nie poparta odpowiednim myśleniem, może nie zadziałać. Pacjentowi bez odpowiedniego nastawienia psychologicznego trudniej jest w 100% realizować założenia diety.

Dlatego tak ważne jest podejście holistyczne, całościowe oraz indywidualne do każdej osoby. Dla jednego pacjenta napotkana trudność stanowi problem, a dla drugiego, ta sama sytuacja problemem już nie jest. Indywidualnie dopasowana terapia, to klucz do sukcesu. Specjalista ma za zadanie dokładne poznanie pacjenta, a następnie wdrożenie właściwych działań dietetyczno-terapeutycznych.

Komu udziela pomocy psychodietetyk?

lekarz i psychodietetyk bydgoszcz w ramach nfz

Psychodietetyk w Bydgoszczy może specjalizować się w różnych aspektach życia. Podobnie jak dietetyk sportowy czy dziecięcy, również jest psychodietetyk dziecięcy, dla dzieci czy sportowy (dla sporowców wyczynowych i amatorów). Oczywiście specjalizacji jest zdecydowanie więcej (kliniczny, onkologiczny itd.) i każdy znajdzie kogoś dla siebie.

Niektórzy lekarze, dietetycy przyjmują pacjentów w ramach NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia). Jeżeli ma to miejsce w największym mieście w województwie kujawsko-pomorskim, wówczas mówimy o Psychodietetyku NFZ. Takie zapytanie wpisują w wyszukiwarkę osoby chcące skorzystać z usług specjalisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jeżeli chodzi o mnie, to nie mam podpisanej umowy z NFZ. Swoją pomoc udzielam w ramach oferty znajdującej się na stronie https://tomekskorczewski.pl/dietetyk-bydgoszcz/. Wracając do tematu, bydgoski lekarz, specjalista do spraw żywienia oferuje swoją pomoc, osobom:

lekarz i specjalista który oferuje pomoc
  • nie mogącym zaakceptować swojego wyglądu
  • borykającym się z nadmierną masą ciała (otyłość, nadwaga)
  • chcącym schudnąć z określonych partii ciała np. brzucha, pośladków, ud
  • pacjentom chcącym przytyć, zbudować masę mięśniową
  • zrezygnowanym, załamanym ciągłymi niepowodzeniami w realizacji diety, odchudzającymi się bez pożądanych rezultatów
  • będących na ciągłej diecie i nieustająco zmagających się z efektem jojo
  • o prawidłowej masie ciała, jednakże o destrukcyjnych nawykach żywieniowych, po prostu chcących zadbać o swoje zdrowie
  • z różnymi jednostkami chorobowymi (cukrzyca, Hashimoto – niezbędny będzie endokrynolog, anoreksja, bulimia, choroby wątroby, nerek, serca czy nowotworowe)
  • z zaburzeniami osobowości, depresją
  • z problemami ze sferą w większym stopniu psychologiczną, aniżeli dietetyczną np. osoby nieradzące sobie ze stresem (zajadające stres i swoje problemy), mające trudności emocjonalne, będące w ciągłym napięciu.

Jak wygląda wizyta w gabinecie, poradni?

wizyta odbywająca się w gabinecie i poradni

Wizyty odbywające się w gabinetach, poradniach wyglądają następująco: Specjalista do spraw psychodietetyki zadaje wiele pytań i na podstawie odpowiedzi, które mu udzielisz dobiera indywidualnie dopasowaną terapie. Jeżeli chcesz schudnąć, a wcześniej wielokrotnie stosowałaś/stosowałeś diety odchudzające, które okazały się nieskuteczne, to terapeuta drążąc temat będzie chciał poznać prawdziwe przyczyny Twoich niepowodzeń.

W tym celu wykorzysta swoje doświadczenie psychologiczne. Kiedy już zdiagnozuje u źródła, co powoduje problem, to następnym krokiem będzie ułożenie diety. Poprzednio korzystał z umiejętności jakie posiada psycholog, teraz posłuży się wiedzą jaką posiada dietetyk. Znajomość zagadnień z dziedziny medycyny i dietetyki, w połączeniu z psychologią pomoże mu w opracowaniu indywidualnego planu żywieniowego.

analiza składu ciała i pomiary obwodów człowieka

Ponadto w trakcie wizyty w gabinecie dietetyczno-psychologicznym zostanie wykonana analiza składu ciała, pomiary obwodów tali czy bioder. Zostaną przeanalizowane wyniki badań lekarskich, dzienniczek żywieniowy. Dowiesz się jakie badania warto wykonać, jeżeli Twoje odpowiedzi będą wskazywały na wystąpienie dolegliwości, chorób (np. Hashimoto – pomocny będzie endokrynolog). Dodatkowo będziesz mogła/mógł zadawać pytania psychodietetykowi. Pytania mogą dotyczyć różnych aspektów życia (nie tylko dietetyki i psychologii).

Podsumowanie – Psychodietetyk w Bydgoszczy

psychodietetyk w bydgoszczy dopasowujący indywidualnie terapie

Psychodietetyk w Bydgoszczy znając zagadnienia z psychologii oraz z dietetyki jest w stanie indywidualnie dopasować terapie psychodietetyczną. Podchodzi do pacjenta holistycznie (całościowo). Konsultacje przebiegają w atmosferze wspólnego zaufania. Mogą odbywać się w prywatnym gabinecie czy poradni dietetycznej. Skierowane są do dzieci i dorosłych. Jeżeli chodzi o możliwość skorzystania z konsultacji w ramach NFZ, to dowiedz się czy jest taka możliwość przed wizytą.

Konsultacje mają za zadanie poprawę jakości Twojego życia, poprzez wprowadzenie zmian w sposobie odżywiania oraz innych jego aspektach (życie rodzinne, relacje społeczne oraz z samym sobą, praca zawodowa, czas dla siebie, zdrowie, finanse). Masz na nowo polubić siebie i swoje ciało. Dzięki czemu łatwiej osiągniesz swoje cele, a osiągnięte rezultaty będą trwałe. Specjalista łączący psychologię z dietetyką mając z Tobą stały kontakt, motywuje Cię, wspiera na drodze do lepszego zdrowia i życia.