krytyka, osąd, wina, ocena powinny cię wzmacniać

Krytykowanie – krytyka. Obwinianie, osądzanie, ocenianie

tomekskorczewski.pl » Blog » Krytykowanie – krytyka. Obwinianie, osądzanie, ocenianie


Żyj po swojemu. Nie bój się krytyki, ocen, osądów, winy. Pamiętaj – nikt nie może Cię obrazić bez twojej zgody. To Ty decydujesz, czy coś Cię „dotknie”. Niech to co mówią inni Cię wzmacnia, a nie załamuje. Wyhoduj grubą skórę. Krytyka przyczynia się do powstawania lęku i niechęci, nie wzbudza, ani życzliwości, ani miłości.

Krytykowanie – krytyka

krytyka jest formą konkurowania

Krytyka – bądź na nią gotowy i odporny. Przyzwyczaj się do niej. Krytyka jest najniższą formą konkurowania, jest to podatek od sukcesu (jest częścią cyklu sukcesu, nieodłącznie jemu towarzyszy). Będąc w coś mocno zaangażowanym, jest wielce prawdopodobne, że spotka cię krytyka. Krytyka jest konsekwencją bycia w centrum uwagi. Ciesz się z krytyki, ponieważ na krytykę trzeba sobie zasłużyć.

Zawsze znajdą się ludzie, którzy będą chcieli ci zaszkodzić, którzy ci zazdroszczą. Krytyki nie da się uniknąć, nigdy nie będzie na świecie tak, że wszystko każdemu będzie odpowiadało. Niektórzy ludzie krytykowanie uczynili sensem swojego życia. Są to osoby, które są negatywnie nastawionego do wszystkiego.

Nieuzasadniona krytyka nie może zranić. Zranić może jedynie twój odbiór sytuacji. Ty sam siebie. Nie angażuj się emocjonalnie w krytykę. Jeżeli chcesz uniknąć krytyki, to bądź nikim i nic nie rób.

Krytykowanie – nie krytykuj. Wyrażaj uznanie zamiast krytykować. Krytykować potrafi każdy, a nie każdy ma odwagę na udzielenie pochwały. Nie poniżaj nikogo. Jeżeli chcesz kogoś skrytykować, to odwołuj się do czynu, a nie do osoby. Konstruktywna krytyka nie zawsze jest przyjemna, ale może być komuś pomocna.

Pamiętaj: Jeżeli już tak bardzo chcesz krytykować, to niech twoja krytyka ma za zadanie podnieść skuteczność krytykowanej osoby, pomóc jej odnieść lepsze rezultaty. Niech krytyka pomaga, a nie krzywdzi.

Obwinianie – wina

obwinianie i poczucie winy

Nie obwiniaj siebie, innych ludzi oraz rzeczywistości. Nikt nikomu nie jest niczego winny/niczego winien. Nikt nie ma winy. Nikomu nie przypisuj winy. Kogo obwiniasz, temu oddajesz władzę. Czuj się niewinny, bez winy (*mniej odwagę przyznać się do winy). Poczucie winy to trucizna.

*Nie szukaj winy poza własną osobą. *Sprawiając, że ktoś poczuje się winny, kontrolujesz jego emocje i zachowania. *Przyznanie się do winy i przeproszenie uwalnia cię od poczucia winy i dobrze wpływa na duszę.

Osądzanie – osąd

nie osądzaj i bądź wolny od osądu

Nie osądzaj (siebie, innych, okoliczności, zdarzeń, sytuacji). Nie osądzaj ludzi po pierwszym spotkaniu. Bądź wolny od osądzania. Uwolnij się od wydawania osądów. Nigdy nie wiadomo, co jest dobre, a co złe. Traktuj ludzi jak nauczycieli. Nie osądzaj, ponieważ nie wiesz, kto ma jaki plan życia. Jeżeli kogoś osądzamy, to prawdopodobnie posiadamy w sobie te cechy, które osądzamy. Osądy to myśli, a myśl to energia. Podobne energię się przyciągają. Osądzanie powoduje cierpienie.

Ocenianie – ocena

nie oceniaj ludzi, ocenę zastąp miłością

Nie oceniaj. Zastąp oceny empatią i miłością. *Jak już tak bardzo chcesz kogoś ocenić, to oceniaj zachowanie, a nie osobę. *Doskonałe oceny tworzą doskonałe życie. *Ludzie dokonują ocen przez „swoje okulary” (każdy ma inne odniesienia i wartości).

Cytaty – krytyka, wina, osąd, ocena

zdania i cytaty odnośnie rozumienia ludzi
  • „A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki”. – Fredrich Nietzsche
  • „Nic nas tak nie okłamuje jak własny osąd”.
  • „Rozumienie jest trudne dlatego większość ludzi ocenia”. – Carl Gustav Jung
  • „Bez względu na to, jaki obrałeś kurs, zawsze znajdzie się ktoś, kto powie ci, że postępujesz niewłaściwie. Zawsze pojawią się trudności, kuszące do przyznania racji twoim krytykom. Ustalenie sposobu działania i podążanie wytyczoną ścieżką aż do końca, wymaga odwagi”. – Ralph Waldo Emerson
  • „Najpierw będą ci mówić, że się mylisz. Potem, że masz rację, ale że to, co robisz, tak naprawdę nie ma znaczenia. W końcu przyznają, że masz rację i że to, co robisz, jest ważne; ale przecież od początku o tym wiedzieli”. – Jonas Salk
  • „.. dzieci potrzebują uczciwej, konstruktywnej krytyki. Jeśli będziemy je przed nią „chronić”, przestaną się uczyć i zaczną odbierać rady, naukę i krytyczne opinie jako coś złego i szkodliwego. Powstrzymanie się od konstruktywnej krytyki nie dodaje dziecku pewności siebie, tylko szkodzi mu na dłuższą metę”. – z książki „Nowa psychologia sukcesu”
  • „Winę za to, co się posiada, zawsze przypisuje się sytuacjom. Nie wierzę w sytuacje. Ci, którzy na tym świecie czynią postępy, idą i szukają sytuacji, których chcą. A jeśli nie mogą ich znaleźć, to sami je tworzą”. – George Bernard Shaw
  • „Jeśli martwisz się tym, co inni o tobie myślą, zawsze będziesz ich więźniem”. – Laozi
  • „Zanim zaczniesz krytykować świat – zaprowadź porządek we własnym domu”. – Jordan B. Peterson.