reakcja na opinie innych ludzi

Jak reagować na opinie innych ludzi?

tomekskorczewski.pl » Blog » Jak reagować na opinie innych ludzi?


Na opinie możesz reagować na różne sposoby. Poniżej przedstawię dwie możliwości.

Pierwszy scenariusz

pierwszy scenariusz przedstawiający ocenę i zdanie

Żyj niezależnie od opinii innych ludzi. Bądź od nich wolny. Nie przejmuj się nimi. Nie zważaj na nie. Traktuj je jako informacje, nie bierz ich do siebie. Nie zwracaj uwagi na opinie, zdanie innych (na to co myślą), żyj swoim życiem, według własnego scenariusza.

Opinie stanowią punkt widzenia danej osoby, niekoniecznie muszą być prawdziwe. Nie każde opinie są trafne i pożyteczne. Weź pod uwagę źródło, skąd pochodzi opinia. Jeżeli dużo osób wyraża tę sama opinię, to coś może być na rzeczy. Jest może w tym jakieś ziarenko prawdy. Zwróć uwagę na powtarzające się trendy.

Drugi scenariusz

zaprezentowany drugi pogląd i osąd

Dziękuj za opinie i za zaangażowanie w jej wyrażaniu. Bądź wdzięczny za czyjeś opinie, bądź na nie otwarty. Proś o opinie, nie strzelaj do posłańca. Pytaj o nie swoich najbliższych, o to, co możesz udoskonalić w sobie samym i swoim życiu. Traktuj je jako dar pomagający działać bardziej skutecznie. Pomagają ci korygować twoje działania. Koryguj swoje działania zgodnie z tym, co usłyszysz. Nie chowaj głowy w piasek.

Negatywne opinie traktuj jako możliwość doskonalenia (rozwoju osobistego). Zrób użytek z usłyszanych opinii. Z opinii wykorzystuj tylko to, co pożyteczne i cenne, całą resztę odrzuć. Dzięki opinią możesz ulepszyć swoje życie. Nie złość się, nie ignoruj ich, słuchaj. Nie załamuj się, nie rezygnuj pod ich wpływem. Przyspieszają one twoją podróż do celu. Wykorzystuj to, co usłyszałeś.

Opinie z twojej głowy

opinia o sobie samym

Nie zgadzaj się ze wszystkimi opiniami, głosami w twojej głowie. Nie wszystko, co słyszysz między uszami musi być prawdziwe. W twojej głowie mogą pojawić się różne myśli, które mogły nie powstać w twoim umyśle, lecz są przez niego odbierane z otoczenia.

nie przejmuj się oceną i myśleniem ludzi
  • Ludzie nie będą narzekali na nadmiar pozytywnych opinii.
  • „Trzeba pokory, by zasięgnąć opinii na temat swojego postępowania. Trzeba mądrości, by tę opinię zrozumieć, przeanalizować i odpowiednio uwzględnić ją w swoich dalszych działaniach”. – Stephen R. Covey
  • „Postaraj się nie przejmować zbytnio wszystkim; nie bój się tego, co ludzie pomyślą. To zbliży cię do innych, będziesz bardziej lubiany”. – Dr Louis E. Bisch
  • „Jeśli jedna osoba mówi ci, że jesteś koniem, człowiek zwariował. Jeśli trzy osoby mówią ci, że jesteś koniem, coś przeciw tobie knują. Jeśli dziesięć osób mówi ci, że jesteś koniem, pora kupić siodło”. – z książki „Zasady Canfielda”
  • „Nie powinieneś tak bardzo przejmować się tym, co ludzie o tobie myślą, ponieważ gdybyś wiedział, jak rzadko o tobie myślą, prawdopodobnie byłoby to zbyt bolesne”. – z książki „Maksimum Osiągnięć”, Brian Tracy.