autorytet, ekspert, mentor, nauczyciel, mistrz i guru

Autorytet – ekspert – mentor – nauczyciel

tomekskorczewski.pl » Blog » Autorytet – ekspert – mentor – nauczyciel


Autorytet, ekspert, mentor, nauczyciel. Znawca, fachowiec, specjalista, profesjonalista, wzór, spec, mistrz, przewodnik, guru, wychowawca. Ich rola w twoim życiu.

Samemu decyduj, kto jest dla ciebie autorytetem. Źródłem autorytetu powinny być czyny i osiągnięcia, a nie tylko słowa. Otaczaj się autorytetami w dziedzinie, w której samemu chcesz nim być.

autorytet nie zawsze ma racje

Nie zawsze trzeba wierzyć autorytetom. Nie bój się podważać prawdy głoszone przez autorytety, jeżeli masz ku temu powody. Nie wykazuj się ślepym posłuszeństwem wobec autorytetu, nie zawsze spełnianie poleceń będzie dla ciebie dobre (ślepe wierzenie, ufanie ekspertom nie zawsze popłaca). Nie zapominaj, że autorytet jest tylko ekspertem w swojej dziedzinie.

Ekspert

ekspert dla samego siebie

Stawaj się ekspertem. Każdy ekspert kiedyś zaczynał, nie mając żadnej wiedzy, w dziedzinie, w której chciał zostać ekspertem.

Naucz się być ekspertem dla siebie samego.

Mentor

mentor pomaga i wspiera

Znajdź swojego mentora. Poznaj historię osób, które zrobiły to, co ty chcesz osiągnąć. Odwdzięcz się mentorowi za pomoc (jeżeli ją otrzymasz).

Nauczyciel

nauczyciel pojawia się kiedy uczeń jest gotowy

Każdy nauczyciel jest dobry, nawet ten zły. Nauczyciel pojawia się wtedy, kiedy uczeń jest gotów. Bądź nauczycielem w roli ucznia.

specjalista
  • „Przyjrzyj się życiu ludzi wybitnych, a zobaczysz, że każdy z nich pobierał nauki u mistrza lub u kilku mistrzów. Dlatego, jeśli chcesz pójść w ich ślady i osiągnąć świetność, renomę i najwyższy sukces, musisz uczyć się od mistrza”. – Robert Allen
  • „Podążaj za tym, który wie”. – Wergiliusz.