*** Rozwój osobisty w Bydgoszczy – jeżeli jesteście zainteresowani spotkaniem, to zapraszam do kontaktu.
Strona cały czas w budowie – rozwijana stopniowo. Ciągły rozwój nie ominął również tego miejsca. Zachęcam do powtórnych odwiedzin.
W naturze człowieka leży rozwój. Uczenie się, to przywilej. Niech nauka będzie dla ciebie przyjemnością. Kiedy się rozwijasz czujesz się szczęśliwy. Każdego dnia ucząc się inwestujesz w siebie. Rozwijaj się cały czas. Zdobywaj nieustannie nowe umiejętności. Nie traktuj momentu ukończenia szkoły jako koniec swojej edukacji. Ceremonia rozdania dyplomów, świadectw, to dopiero początek. Możesz ukończyć szkołę, ale nie możesz skończyć swojej edukacji. Nie ograniczaj się tylko do edukacji formalnej. Nauka jest procesem. Nigdy nie jest za późno na naukę.
Najlepszym sposobem, żeby się czegoś nauczyć, jest zacząć tego nauczać (najwięcej uczymy się wtedy, kiedy sami nauczamy). Przekazuj swoją wiedzę innym. Nauczaj innych tego, czego samemu się uczysz. Nauczając, stajesz się tym czego nauczasz. Żyj w zgodzie z tym, czego nauczasz.
Ucz się: od najlepszych, głównie przez doświadczanie, a nie gromadzenie wiedzy. Ucz się na sukcesach, porażkach i błędach innych. Ucz się od ludzi, którzy już robili to, co ty chcesz zrobić. Od ludzi, którzy osiągnęli cel, do którego ty dążysz.
Nauka i rozwój leży w naturze ludzkiej. Bądź spragniony wiedzy. Pragnienie i głód wiedzy jest podstawą prawdziwej nauki. Bądź zawsze gotowy do nauki. Ciągła nauka zapobiega przed pojawieniem się pustki w życiu. Wykorzystuj czas na naukę przemieszczając się, np. w drodze do pracy, w kolejce na zakupach.
Rozwój wymaga czasu i cierpliwości. Cierpliwość to podstawa rozwoju osobowości. Chcąc się rozwijać musisz być uczniem. Bądź otwarty na wiedzę, nie zachowuj się, jakbyś już wszystko wiedział. Jeżeli posiadasz chęć rozwoju, to wykształcisz w sobie wiele pozytywnych cech np. entuzjazm, elastyczność, silna motywacja, upór, dobra organizacja. Inwestuj czas, pieniądze i energię we własny rozwój.
Wiedza w rozwoju osobistym
Wiedza sprawia, że wszystko jest możliwe. Wiedza w rozwoju osobistym znajduje się w takich miejscach jak: książki, artykuły, poradniki, audiobooki, seminaria, konferencje, wykłady, kursy, szkolenia, filmy, programy multimedialne, mentorzy, eksperci, doradztwo, coaching, mentoring itp. Wiedza jest wartościowa, kiedy skutecznie z niej korzystasz. Wiedzę przekuwaj w działanie i kieruj w realizacje swoich celów (wiedza jest bezwartościowa, jeżeli nie jest wykorzystywana do realizacji celów). Doświadczaj, zdobywaj ją robiąc, działając, praktykując. Bądź otwarty na naukę płynącą z doświadczenia. Miej na uwadze, że nadmiar wiedzy potrafi szkodzić. Pamiętaj prostota przebija precyzję.
Inwestuj w wiedzę, nie chomikuj jej. Stosowana wiedza to potęga. Wykorzystuj zdobytą wiedzę w praktyce. Jeżeli coś wiesz, ale tej wiedzy nie wykorzystujesz, to jest tak samo, jakbyś nie wiedział. Nie bądź kolekcjonerem wiedzy, korzystaj z niej. Nie zaprzestawał na ekscytowaniu się jej posiadaniem. Czerp wiedzę od najlepszych. Ucz się m.in. przez naśladowanie, nie wynajduj za każdym razem koła na nowo, indywidualność rozwija się na gruncie dotychczasowej wiedzy. Czasami nie musisz wiedzieć, po prostu spróbuj.
Zdobywana wiedza powinna być konkretna i wiarygodna. Prawdziwa wiedza jest wtedy, kiedy jesteś w stanie natychmiast ją wykorzystać do poprawy jakości swojego życia. W rozwoju pomaga ciekawość.
Rozwój osobisty poprzez czytanie
Nie czytając nie jesteś w niczym lepszy od osoby, która nie potrafi czytać. Książki znakomicie rozwijają wyobraźnie. Czytaj (najlepiej jakbyś je studiował/studiowała). Tylko niech to nie będzie wymówką przed działaniem. Pamiętaj, że to nie jest „pociągnięciem za spust”. Rozważ nauczenie się szybkiego czytania. Częste czytanie poprawia szybkość czytania.
Książki pomagają dostrzec to, co jest w tobie. Na większość problemów, które masz znajdziesz odpowiedź na piśmie. Niech to, co czytasz będzie pożywką dla twojego umysłu. Nie zapominaj: książki nikomu nie służą, jeżeli zalegają na półkach.
Znajdź osobę, która już osiągnęła, to co ty chcesz zdobyć i zacznij się od niej uczyć. Może twój mentor napisał jakąś książkę. Sprawdź to, zapytaj, poszukaj.
Wytyczne – jak się rozwijać i robić postępy? O czym warto pamiętać?
- kontroluj cały czas swój rozwój, mierz regularnie swoje postępy
- monitoruj to, co dobre, to czego chcesz
- monitoruj każdą dziedzinę swojego życia
- każdego dnia stawaj się odrobinę lepszy
- każdego dnia ulepszaj jakość swojego życia
- zawsze posuwaj się do przodu, nawet jeżeli ten postęp byłby niewielki
- rozwijaj się stopniowo, małymi krokami
- rozwijaj się poprzez ciągłe działanie
- nagradzaj się, niech twój wysiłek będzie wynagrodzony
- świętuj postępy
- miej potrzebę nieustannego samodoskonalenia się
- powtórki, to klucz do uczenia się
- rozwijanie się jest formą wygrywania
- przyglądaj się życiorysom ludzi wybitnych
- nigdy nie przestawaj się uczyć, ucz się przez całe życie
- zawsze szukaj możliwości doskonaleni się i samorozwoju
- poddaj się ciągłemu i niekończącemu się doskonaleniu
- siłą napędową rozwoju jest nieustanna, bezgraniczna ciekawość i poszukiwanie wciąż nowych wyzwań
- Pod koniec dna zadaj sobie pytanie: Czego się dzisiaj nauczyłeś/nauczyłaś?
- postęp bierze się z niezadowolenia, bądź szczęśliwy, ale niezadowolony. Więcej na ten temat znajdziesz na blogu.
Strefa komfortu (bezpieczeństwa), możliwości i potencjał
Strefa komfortu jest wygodna, jednakże jest więzieniem. Strefa komfortu staje się niebezpieczną rutyną. Pozostawanie w niej ogranicza twój potencjał i możliwości. Pozostając w strefie bezpieczeństwa nie możesz spodziewać się nowych wyników. Poszerzaj swoją strefę komfortu za pomocą odważnych działań. Każdego dnia wychodź ze strefy komfortu. Rób rzeczy, których nie lubisz. Miej na uwadze, że za daleko poza strefą komfortu znajduje się strefa paniki.
Im dalej wychodzisz ze strefy komfortu, tym więcej się nauczysz. Bądź gotowy na niewygody. Rozwijasz się najbardziej wtedy, kiedy wchodzisz w nieznane. Stwarzaj nową strefę komfortu na wyższym poziomie kompetencji.
Możliwości
Myśl w kategoriach możliwości, a nie prawdopodobieństw. Żyj pełnią możliwości oraz ich nie umniejszaj.
Potencjał
Potencjał polega na zdolności rozszerzania swoich umiejętności, dzięki pracy. Wykraczając poza strefę bezpieczeństwa rozwijasz swój potencjał. Potencjał czyni cię potężnym. Bądź zakochany w swoim potencjale, buduj go. Im większy potencjał, tym większa moc. Potrzeba czasu, aby potencjał wydał owoc. Wykorzystuj swój potencjał.
Przemyślenia na temat osobistego rozwoju
Nie popadaj w paranoje przesadnego samodoskonalenia. Nie trać kontaktu z normalnym światem. Nie bądź fanatykiem przesadnego rozwoju. Nie popadaj w skrajności. Daj sobie czasami luz, zrób coś szalonego, głupiego, niezdrowego. Pozwól sobie (bez wyrzutów sumienia) na chwile zapomnienia.
Zmierzaj w dobrym kierunku i pamiętaj, że nie musisz 100 % swojego czasy przeznaczać na rozwój osobisty. Ważne żebyś zmierzał w obranym kierunku. Samorozwój – uprawiaj go niczym sport.
Na koniec: „ROZWÓJ OSOBISTY powinien służyć do realizacji celów, a nie powinien być celem samym w sobie. Rozwój osobisty nie zawsze musi się wiązać z osiągnięciem wyników, za to osiągnięcie wyników, zawsze wiąże się z rozwojem osobistym”. Z tą koncepcją rozwoju zetknąłem się u Rafała Mazura. Bardzo to do mnie przemawia i na tym zakończę.
Postęp, edukacja, wiedza, nauka – cytaty
- Mądra osoba wie, gdzie znaleźć wiedzę, której potrzebuje.
- Człowiek mądry to ten, który potrafi zdobyć wszystko czego pragnie, bez naruszenia praw innych ludzi.
- „Jesteś dziś tym samym człowiekiem, którym będziesz za pięć lat, z wyjątkiem dwóch rzeczy: książek, jakie czytasz, i ludzi, których spotykasz”. – Charlie „Tremendous” Jones
- „Wszystko, czego pragniesz, jest poza twoją strefą bezpieczeństwa”. – Robert Allen
- „Aby dokonać postępu, trzeba najpierw zacząć”. – Mark Twain
- „Wiedza wyściela drogi do bogactwa – pod warunkiem, że wiesz na jaką drogę wkroczyć”. – Napoleon Hill
- „Edukacja to jak rozpalanie płomienia”. – Sokrates
- „Ten, kto przestaje być lepszy, przestaje być dobry”. – Oliver Cromwell
- „Jestem głęboko przekonany, że samokształcenie to jedyny rodzaj edukacji”. – Isaak Asimov
- „Ktokolwiek przestanie się uczyć, jest stary – wszystko jedno, czy ma dwadzieścia czy osiemdziesiąt lat. Ktokolwiek nie zaprzestaje nauki, nie przestaje być młodym. Najważniejsze jest bowiem w życiu, aby młody pozostał nasz umysł”. – Henry Ford
- „Nigdy się nie zniechęcam, ponieważ każde odrzucenie niewłaściwej próby stanowi kolejny krok naprzód”. – Thomas Edison
- „Musisz mierzyć to, czego chcesz więcej”. – Charles Coonradt
- „Nie możemy ustawać w poznawaniu. A jego końcem będzie przybycie do miejsca, w którym zaczynaliśmy, i poznanie go po raz pierwszy”. – T. S. Eliot
- „Jeśli z premedytacją planujesz, by nie wykorzystać w pełni swojego potencjału, prawdopodobnie będziesz nieszczęśliwy do końca swoich dni!”. – Abraham Maslow
- „Nauka to podróż, którą odbywamy przez całe życie, nieustannie odkrywając nowe cele”. – Jim Stovall
- „Osobisty rozwój nie zawsze jest sprawą łatwą, lecz najgorsze dni doświadczane przez tych, którzy poświęcili uwagę własnemu rozwojowi, są lepsze niż najlepsze dni tych, co tego nie czynią”. – Jim Rohn
- „Jak możemy zdawać sobie sprawę z własnej ignorancji, której wszak wymaga nasz wzrost, jeśli przez cały czas stosujemy wiedzę, jaką posiadamy”. – Henry David Thoreau
- „Człowiek pokorny lepiej się uczy. Nie widzę nic innego, co mogłoby ekscytować w pokorze, ale przynajmniej jest to”. – John Dooner
- „Jakość nie oznacza jedynie spełniania określonego standardu, lecz dążenie w wyniku żywego i dynamicznego procesu do ciągłych ulepszeń”. – William Edwards Deming
- „Wymagaj od siebie więcej, niż ktokolwiek inny od ciebie wymaga”. – Henry Ward Beecher
- „Zrezygnuj z posiłku, ale nigdy nie rezygnuj z codziennej lektury”. – Jim Rohn
- „Ludzie, którzy studiują dzieła innych, są mądrzy, a ci którzy analizują siebie, są oświeceni”.
- „Zamiast czytać książkę o czyimś sukcesie, napisz własną”. – Herb Brooks
- „Jedyny sposób, by odkryć granicę możliwości, to przekroczyć je i sięgnąć po niemożliwe”. – Arthur C. Clarke
- „Człowieka nie możesz niczego nauczyć; możesz jedynie pomóc mu odkryć to w nim samym”. – Galileo Galilei
- „Większość ludzi zamyka się – fizycznie, intelektualnie, moralnie – w bardzo ciasnym kręgu ograniczonych możliwości. Tymczasem mamy w sobie rezerwy, które moglibyśmy uruchomić. Jednak nawet nie próbujemy o tym marzyć”. – William James
- „To nie przez braki wiedzy wpadamy w kłopoty. To przez to, czego jesteśmy pewni, a co okazuje się zupełnie inne, niż myśleliśmy”. – Mark Twain
- „Cywilizacja rozwija się przez wzrost liczby operacji, które możemy wykonywać bez myślenia o nich”. – Alfred North Whitehead
- „Jeśli chcesz zdobyć bogactwo, najpierw zdobądź bogactwo wiedzy”. – Jeffrey Gitomer
- „Posiadamy wrodzone pragnienie, by nieustannie się uczyć, wzrastać i rozwijać. Chcemy stać się czymś więcej, niż jesteśmy. Gdy już poddamy się tej skłonności ku ciągłemu i niekończącemu się doskonaleniu, nasze życie stanie się nieprzerwanym pasmem osiągnięć i niewyczerpanym źródłem satysfakcji”. – Chuck Gallozzi
- „Możesz tylko iść naprzód albo się cofać”. – Alex Rodriguez
- „Im więcej wiesz, tym bardziej wiesz, że nic nie wiesz”.